Primorska do zanesljive zmage, Petrol Olimpija z velikimi težavami

V torek so potekale prve tekme končnice v sklopu košarkarskega državnega prvenstva Liga Nova KBM. Ekipa Sixt Primorske je prišla do zanesljive zmage nad Zlatorogom (98-74), ostala srečanja pa so bila precej bolj tesna. Petrol Olimpija je na domačem parketu za las ugnala Šenčur (79-77), tudi Krka je tesno slavila proti Rogaški (77-73). Edino gostujočo zmago so tokrat pripravili Helios Sunsi. Domžalčani so ugnali favorizirane Hopse iz Polzele (82-95).

Primorska je suvereno opravila svojo prvo nalogo v končnici in zanesljivo premagala Zlatorog. Laščani so bili od Koprčanov uspešnejši, ko sta se moštvi pomerili na zadnje, zato so košarkarji Primorske v tekmo krenili še posebej motivirano. Odločilno prednost so si pravzaprav priigrali že v prvi četrtini, ko so povedli kar z 31-14. Tekmo so nato brez večjih težav pripeljali do konca in bili pri tem točkovno boljši v vseh četrtinah. Strelsko najučinkovitejši je bil Marjan Čakarun s 16 točkami, po 14 pa sta jih dodala še Žan Mark Šiško in Marko Jagodić-Kuridža.

Sixt Primorska na ta način ostaja glavni favorit za končno zmago v prvenstvu. V tej sezoni so osvojili že superpokal, pokal in ligo ABA 2, obenem pa so v Ligi za prvaka dobili vseh 10 tekem. Ekipa Jurice Golemca je dobro pokrita na vseh položajih, kljub temu pa trener Primorcev umirja žogico. “Čestitke fantom za zmago. Z dobro obrambo smo si na začetku priigrali prednost. Nato nam je energija nekoliko pošla. S tem smo Zlatorogu dovolili, da drugi polčas tekme odigra dobro, za kar jim tudi čestitam. Zahvaliti se moram našim navijačem za podporo. Čez tri dni nas čaka nova tekma z istimi tekmeci, za katere sem prepričan, da bodo še boljši kot v Kopru. Mi se moramo v Laško podati s ciljem, da četrtfinalni niz tam končamo.”

Tesna zmaga Ljubljančanov

Do precej bolj tesne zmage je prišla Petrol Olimpija. Gostje iz Šenčurja so pretili praktično celotno srečanje, saj se Zmaji nikoli niso uspeli povsem odlepiti. V zadnji tretjini so imeli sicer na računu že 13 točk prednosti (74-61), vendar se gostje z vztrajno igro znova prišli na zgolj tri točke zaostanka (74-71). V napeti končnici je Gezim Morina Gorenjce pripeljal zgolj na točko zaostanka (77-76), na semaforju pa je bilo zgolj še 23 sekund časa. Jan Špan je nato zadel oba prosta meta, na drugi strani pa je Ramo Rizvić želel namerno zgrešiti drugi prosti met, kar pa se Šenčurju ni obrestovalo. Špan je bil z 18 točkami in 8 podajami tudi prvi strelec Ljubljančanov, 17 točk je dodal Luka Šamanić, 15 pa Domen Lorbek.

“Čestitke fantom za zmago. Pričakoval sem težko tekmo. Košarkarji Šenčurja so zaigrali sproščeno, mi pa smo bili v krču in nismo prikazali pravega obraza. Prva tekma v končnici je vedno zahtevna s psihološkega vidika. Večkrat smo imeli priložnost, da rezultat prelomimo v svojo korist, a se je Šenčur vsakič vrnil v igro, predvsem na račun naših neumnosti, ki se več ne smejo dogajati. Vidi se, da je za nami teden dni brez igranja tekem, saj smo potrebovali kar nekaj časa, da ujamemo pravi ritem. Toda zmaga je zmaga. Mogoče je celo bolje, da smo zabeležili tesno zmago, saj se lahko zdaj v Šenčur pri Kranju odpravimo povsem brez kakršnegakoli podcenjevanja, in damo vse, da zabeležimo zmago, ki bi nas popeljala v polfinale državnega prvenstva,” je po tekmi povedal trener Petrol Olimpije Jure Zdovc.

Helios do zmage v gosteh, Krka doma proti Rogaški

Precej presenetljivo so do zmage prišli tudi Domžalčani. Po rednem delu tretjeuvrščeno Polzelo so ugnali zlasti po zaslugi dobre igre v drugi četrtini, kjer so razliko naredili Igor Tratnik, Miroslav Pašajlić in Blaž Mahkovic. “V Ligi za prvaka sem moral devetkrat čestitati nasprotnikom, tokrat pa čestitam svojim fantom za odlično predstavo in zmago. Vedeli smo kaj nas čaka, vedeli smo kaj moramo storiti. Imamo še preveč nihanj v igri, preveč nespametnih potez v napadu, danes pa je prevladalo to, da smo zadeli tako odprte kot težke mete,” je po srečanju zadovoljno razlagal Dejan Jakara trener Heliosa.

Manj zadovoljen je bil seveda trener Hopsov Boštjan Kuhar. “Ves teden smo trdo delali, trenirali vsako malenkost igre Heliosa, točno to kar smo trenirali igralci na parketu niso izpolnili. Domžalčani so se prišli boriti, igrali so z veliko željo, obrambo so odigrali tako, kot se igra na tako pomembnih tekmah. Z naše strani pa pravo nasprotje, medla predstava, brez želje in agresivnosti.”

Izenačen obračun se je obetal v Novem mestu in tak je bil dejansko tudi končni rezultat, čeprav je Krka v tretji četrtini vodila že za 23 točk. Gostje iz Rogaške Slatine so se v zadnji četrtini povsem približi, Dolenjce pa je nad vodo držal predvsem Marko Jošilo, ki je dosegel 13 točk. Jure Balažič je vpisal 14 točk, Paolo Marinelli pa jih je zbral 15.

“Veseli me, da smo uspeli izvleči to tekmo. Rogaška se je znova pokazala kot izjemno nevarno moštvo in če samo malo popustiš, hitro zagrabijo in to izkoristijo. To je dober nauk za naslednjo tekmo, v kateri bomo morali biti še bolj zbrani,” je v prvi izjavi po četrtfinalnem obračunu misli strnil Simon Petrov, trener Krke.

Povratne tekme so na sporedu v petek, 3. maja in v soboto, 4. maja.

Avtor: Timotej Prosenc