Bojevniki odpihnili Portland za 5. zaporedni finale

Dinastija Golden State se je vpisala ob bok šampionski zasedbi Boston Celticsov. Warriorsi so namreč na 4. tekmi finala Zahoda nadomestili 17 točk zaostanka in s 119:117 še četrtič premagali Portland za uvrstitev v peti zaporedni veliki finale Lige NBA.

Kljub metli Bojevnikov Portland znova ni prikazal slabe igre, tekma pa se je odločala v podaljšku. Blazersi so skozi srečanje zadevali iz vseh položajev, najbolj se je odprlo Mayersu Leonardu, ki je s 30 točkami dosegel rekord kariere, dodal pa je še 12 skokov. Zadržan ni bil niti Damian Lillard, ki je igral s poškodovanimi rebri in dosegel dve točki manj.

Toda Golden State je neverjeten tudi brez prvega zvezdnika letošnje končnice Kevina Duranta. Portland je imel ob polčasu še prednost 69:65 in je v tretji četrtini celo vodil s 17 točkami razlike. A so Warriorsi uprizorili šampionski preobrat ter s trojko Klaya Thompsona minuto in 48 sekund pred koncem izsilili podaljšek (111:111). Draymond Green je nato s trojko praktično zabil žebelj v krsto Blazersov, čeprav je Lillardu še uspelo položiti za 119:117. Domači so ubranili tudi zadnji napad in imeli dobrih deset sekund za izenačenje ali zmago. Lillardu so Bojevniki blokirali met pod košem, žoga pa je iz avta še vedno pripadala Portlandu. To je stisnjen v kot znova prejel Lillard, ki je iz nemogočega položaja zgrešil met za 3 in tekma je bila odločena.

Pri Warriorsih sta se s trojnima dvojčkoma izkazala Stephen Curry in Draymond Green. Na novo sta spisala zgodovino lige, saj sta postala prva soigralca, ki sta na isti tekmi v končnicah dosegla statistična trojna dvojčka. Curry je dosegel 37 točk, 13 skokov in 11 podaj, enako število asistenc pa je dosegel Green in vpisal še 18 točk ter 14 skokov.

Golden State je šampionski prstan osvojil v letih 1947, 1956, 1975, 2015, 2017 ter 2018. V zadnjih petih letih je vselej udeleženec finala, kar jih dokončno postavlja ob bok legendarnemu dosežku Bostona, ki je se med letoma 1957 in 1966 kar desetkrat zapored uvrstil v veliki finale.

Branilci naslova so bodo dodobra spočili v čakanju svojega nasprotnika finala, za katerega boj bijeta Milwaukee in Toronto. Serija še zdaleč ni odločena, saj je Toronto na zadnji tekmi znižal zaostanek na 2:1.