Zmaga Slovenk nad Grkinjami

Celje – Slovenska ženska košarkarska reprezentanca je uspešno začela kvalifikacije za evropsko prvenstvo 2021. Čeprav močno oslabljena, je v Celju premagala Grčijo s 70:64. Izbranke selektorja Damirja
Grgića že v nedeljo čaka gostovanje v Bolgariji.

KVALIFIKACIJE ZA EVROPSKO PRVENSTVO 2021

SKUPINA A, 1. KOLOČetrtek, 14. november 2019
Celje – dvorana gimnazije Celje – Center
SLOVENIJA : GRČIJA 70:64 (54:44, 36:30, 18:19)

Strelke za Slovenijo: Oblak 19 (6 podaj), Prezelj 7, Seničar (5 skokov), Goršič 6, Barič 12 (5 podaj), Jakovina 12 (7 skokov), Rupnik, Friškovec 12, Trebec 2.

STATISTIKA TEKME

IZIDI IN LESTVICA

Slovenke se potegujejo za tretji zaporedni nastop na evropskem prvenstvu, v njihovi skupini pa sta poleg tokratnih tekmic še Islandija in Bolgarija. Na EP 2021, ki bo v Španiji in Franciji, se bodo uvrstile zmagovalke devetih kvalifikacijskih skupin ter pet
drugouvrščenih ekip.

Zmaga proti na papirju najmočnejši ekipi v skupini je velika spodbuda za slovensko reprezentanco in hkrati dokaz, da so jo košarkarski strokovnjaki pred začetkom kvalifikacij upravičeno uvrstili med najbolj perspektivne ekipe v Evropi. Do dveh sila pomembnih
točk, ki Sloveniji dajeta pravico razmišljanja o prvem mestu v skupini, so izbranke selektorja Damirja Grgića prišle brez dveh ključnih igralk in stebrov igre pod obročema, poškodovanih Eve Lisec in Shante Evans, Grgić pa prav tako ni mogel računati niti na
Aleksandro Krošelj, ki čuti bolečine v levem stopalu.

Njuno odsotnost so nadomestile z borbenostjo in ekipnih duhom, ključno vlogo pri tem pa je poleg seveda glavnih strelk, Teje Oblak, Nike Barič, Zale Friškovec in Tine Jakovine, odigrala 20-letna Teja Goršič, ki je s svojimi 189 centimetri izrinila visoke grške
igralke izpod koša in kot je po koncu tekme dejal selektor Grgić, verjetno odigrala svojo najboljšo tekmo v karieri. Goršičeva je v igro prvič prišla, ko je imela Grčija prednost 25:21, od tedaj dalje pa do konca prvega dela je Slovenija naredila delni izid
15:5.

Prednost je v uvodnih minutah drugega polčasa povišala na 43:32, a prišle so črne minute, v katerih so gostje dosegle deset zaporednih točk in se približale na vsega točko zaostanka. To je bil pravi trenutek za ponovni vstop Teje Goršič in čas, ko se je razigrala
še njena vrstnica Zala Friškovec.

Slovenija je imela pred zadnjimi desetimi minutami deset točk prednosti, vseeno pa je morala do zadnjih minut trepetati za zmago. Grkinje, ki so na lestvici FIBA trinajsta reprezentanca, pred štirimi leti pa so bile četrte na EP v Pragi, so se tri minute pred
koncem približale na 61:58.

Ko je bilo najbolj pomembno, sta v ospredje stopili najizkušenejši. Nika Barič je najprej zadela dva prosta meta, nato je štiri točke dosegla Teja Oblak, zadnji žebelj v krsto Grčije pa je zabila Tina Jakovina za 68:62 dobro minuto pred koncem.

V prvem ciklu kvalifikacij slovenske košarkarice čaka še gostovanje v Bolgariji. Tekma v Sofiji bo na sporedu v nedeljo, ob 17. uri po slovenskem času. Slovenska odprava se bo iz Laškega na pot odpravila v sobotnih jutranjih urah. V Sofijo bo prek Dunaja poletela
z letališča v Gradcu.

V skupini A bo tekmica Slovenije še Islandija. Preostali okni za igranje kvalifikacijskih tekem bosta med 8. in 16. novembrom 2020 ter med 31. januarjem in 8. februarjem 2021.

SPLETNA STRAN KVALIFIKACIJ ZA EVROPSKO PRVENSTVO 2021

Med polčasom tekme so se občinstvu v Celju predstavile košarkarice ženske reprezentance do 16 let. Slednje so se konec avgusta veselile velikega uspeha. Na evropskem prvenstvu divizije B v Sofiji so namreč brez izgubljene tekme osvojile zlato medaljo in Sloveniji
priigrale napredovanje v divizijo A. Za ta dosežek sta igralkam in štabu reprezentance na parketu s spominskim darilom čestitala predsednik Košarkarske zveze Slovenije Matej Erjavec in podpredsednik Gregor Griljc. Zlato medaljo so osvojile Ana Vita Mićunović,
Blaža Čeh, Tara Pulević, Ula Ude, Alina Kvrgić, Zala Šrot, Hana Ivanuša, Sara Burgar, Ana Nuša Anžič, Anja Dragar, Mia Žekš in Mojca Jelenc. Štab reprezentance so sestavljali trener Gašper Sluga, njegova pomočnika Blaž Meglič in Luka Kalezič, trener za telesno
pripravo Rok Razdevšek, maserka Vesna Lešnjak in vodja poti Tomo Kovačič.
Damir Grgić, selektor slovenske ženske članske reprezentance:
“Težko je igrati, če veš, da ti manjkata dve ključni igralki, ki na parketu preživita po trideset minut. A danes so dekleta pokazala pravi karakter, predvsem pa so se izkazale naše mlade punce. V prvi vrsti
Teja Goršič, ki je vsaj zame odigrala tekmo kariere in pokazala, da je iz pravega testa. Tudi Tina Jakovina in Maruša Seničar sta bili odlični, da o najizkušenejših, Baričevi in Oblakovi, sploh ne govorim, saj sta odigrali izjemno v najbolj pomembnih trenutkih.
Ne zavedamo se še, da je bila to verjetno najbolj pomembna tekma v kvalifikacijah, vendar če ne bomo uspeha potrdili v nedeljo v Bolgariji, nismo nič naredili. Zato se moramo čim bolj spočiti, dobro analizirati igro naslednjih tekmic in se tekme v Sofiji lotiti
maksimalno zbrano.”

Teja Oblak, slovenska reprezentantka:
“Zmaga proti Grčiji je bila cilj, ko smo videli žreb in razpored tekem. A ko smo spoznale, da bomo igrale brez dveh visokih igralk, se je zadeva precej spremenila. Na srečo so igralke s klopi, predvsem Teja
Goršič in Maruša Seničar, pokazale, da so iz pravega testa. To je hkrati dokaz, da imamo široko ekipo in da lahko na naslednjih tekmah razširimo nabor igralk.”

Teja Goršič, slovenska reprezentantka:
“Po pravici povedano nisem pričakovala, da bom dobila toliko priložnosti za igro. Dala sem vse od sebe in presrečna sem, da se je vse tako dobro izteklo. A to je šele začetek kvalifikacij. Treba je iti tekmo
po tekmo in se šele na koncu veseliti uvrstitve na evropsko prvenstvo.”