Veličastna zmaga Toronta za prvi zgodovinski finale

Toronto Raptors so v konferenčnem finalu Vzhoda na šesti tekmi pred domačimi gledalci premagali najboljšo ekipo rednega dela sezone Milwaukee Bucks. S 100:94 so na krilih Kawhija Leonarda po dveh uvodnih porazih dobili serijo s 4:2 in postali prva kanadska ekipa v finalu lige NBA.

Bucksi so dobili prva dva obračuna in povedli v seriji z 2:0. Na tretji tekmi v Torontu so bili blizu tretje zmage a so Raptorsi prevladali v podaljšku kar jim je dalo velik zalet. Od takrat naprej niso popustili in 4 tekme zapored pripeljali v svojo korist. Toronto si je tako prigaral prvi finale v zgodovini.

Domači košarkarji so po veliki zmagi v Milwaukeeju začeli zelo nervozno. Slabih pet minut niso dosegli niti točke, Bucski pa so z delnim izidom 11:0 napovedali kako zelo si želijo sedme tekme. Stekel jim je tudi met za tri, ob koncu uvodne četrtine pa je bil rezultat že 31:18 v korist gostov. V drugi četrtini si je Toronto malce opomogel in na odmor odšel s sedmimi točkami zaostanka (50:43)

Tudi v drugem polčasu je pobuda pripadla Bucksom, ki so se znova odlepili na dvomestno prednost. Khris Middleton je zadel izza črte, Ersan Ilasova pa je dodal štiri proste mete in dve minuti pred iztekom tretje četrtine je Milwaukee povedel za 15 točk (61:76). Toda kot je že v navadi je iz glavne krize Toronto znova potegnil Kawhi Leonard, ki je nanizal 8 točk za delni izid 10:0. Ob koncu tretjega dela so domači košarkarji uspeli ujeti priključek (71:76).

Trener Nick Nurse je na začetku zadnje četrtine spočil Leonarda. Norman Powell in Fred VanVleet sta zadela trojki in Toronto je povedel s 83:78. Za potezo tekme je poskrbel Leonard, ki je ukradel žogo Middletonu in jo podal do Lowryja. Sijajni organizator igre mu jo je vrnil in Leonard je z levico silovito zabil mimo Antetokounmpa, dvorana pa je dobesedno eksplodirala.

Mike Budenholzer je z minuto odmora uspel umiriti svoje izbrance, ki so nato nanizali sedem zaporednih točk. Iz granitne orbambe v zadnjih minutah pa so Torontu obrodili sadovi. V končnici sta Marc Gasol in Leonard zadela za tri in povišala vodstvo ekipe na 95:90. Prvi zvezdnik Bucksov Giannis Antetokounmpo na drugi strani ni prišel do pravega meta, tudi soigralci v zadnjih dveh minutah niso uspeli doseči niti točke več. Siakam in Leonard sta s prostimi meti potrdila veliko zmago Raptorsov.

Leonard je popolnoma zasenčil Antetokounmpa, ki je znova odpovedal. Grk je bil najboljši strelec Milwaukeeja z 21 točkami in 11 skoki, vendar je iz igre metal le 7/18, zgrešil je tudi pet prostih metov. Prvo ime Toronta je doseglo 27 točk (večino zopet v ključnih trenutkih) 17 skokov in 7 asistenc. “Vseskozi smo zaostajali 10 točk in več. Prav nič nam ni šlo po načrtih. Obrnilo se je na začetku zadnje četrtine, ko sem sedel na klopi in moji soigralci so se zares izkazali. Zdaj nas čaka zares velik izziv, saj Golden State ni kar tako osvojil treh naslovov v zadnjih letih,” je bil ponosen Leonard, MVP finala leta 2014.

To je bila prav posebna tekma za nas. Zelo sem ponosen na ekipo. Mislim, da je to šele začetek naše zgodbe o uspehu. Sestavili smo zelo močno ekipo, ki ima svetlo prihodnost. Antetokounmpo ne more igrati 45 minut na tekmo. Star je šele 24 let in zagotovo bo še veliko boljši. Težko sem mu namenil več kot minuto odmora na četrtino. Res ne bi smeli dopustiti delnega izida 26:3 na tako pomembni tekmi,” je bil realen trener Milwaukeeja Budenholzer.

Prvič v zgodovini se bo finale lige NBA začel izven ZDA, v Kanadi kjer domuje Toronto. V zadnjih treh sezonah so Raptorsi v končnici vselej klonili proti Clevelendu (2:4, 0:4 in 0:4 v zmagah), ki je bil z LeBronom Jamesom na čelu nerešljiva uganka. Po njegovi selitvi v Los Angeles se je ponudila velika priložnost, ki so jo unovčili. V velikem finalu se bosta torej udarila »nepremagljivi« Goden State in »neuničljivi« Toronto.