Infarktna končnica pripadla Francozom

Turčija je v osmini finala naletela na Francijo, ki je zaigrala v vlogi favorita. Četa Ergina Atamana je ostala brez glavnega zvezdnika, Shana Larkina, ki je zaradi poškodbe zapustil Eurobasket. Spremljali smo eno najboljših tekem tega prvenstva, v četrtfinale pa se je prebila

Tekma se je začela z mučenjem obroča na turški strani, saj so Francozi uspeli povesti s 7-0. Turki so se nekoliko zbrali oziroma bolje rečeno, je Francozom nekoliko padla koncentracija in rezultat je bil kmalu 9-4 za francosko ekipo. Prva četrtina se je končala z rezultatom 18-11 v korist Francije, ki je uspela Turke do zadnje minute obraniti pred zadetim metom za tri.

Drugo četrtino je odprla trojka Francozov, kmalu pa je sledila še tehnična napaka Thomasa Huertela, ki je protestiral slovenskemu sodniku. Mahmatoglu je zgrešil prosti met, ob novem napadu Turkov pa je bil rezultat 27-15. Daleč največja težava Turkov je pomanjkanje Larkina, saj so Francozi pametno pritiskali na prve sekunde organiziranja napada. Po vodstvu 31-17 je Korkmaz zadel za nove tri točke in zaustavil naval francoske reprezentance. Po upiranju sodnikom in naprezanju v napadu ter obrambi se je uspelo Turkom približati s trojko Osmana na 7 točk. Seveda je temu sledila minuta odmora. Francoska igra pod koš še tretjič zapored ni uspela, Osman pa je zdrvel v protinapad in znižal na 5 točk.

Tretja četrtina pa je povsem pripadla ekipi Turčije, ki je letela na vse smeri. Od prednosti Francije za šestnajst točk do njihovega zaostajanja za pet točk po prodoru Osmana. 54-49 za Turke po kriznem obdobju Francozov in še ena trojka Atamanove čete je pomenila največjo prednost na današnji tekmi. Nepazljivost Fournierja in nekaj nezbranosti je francoskim navijačem poganjalo strah v kosti.

Ob rezultatu 53-57 so Turki zgrešili za tri, odgovorili pa so Francozi, ki so znižali na točko zaostanka. Po izjemno napeti zadnji četrtini je ob rezultatu 71-70 zadel Fournier za vodstvo Turčije, potem pa na drugi strani naredil prekršek pri Korkmazovem metu za tri točke. Vodstvo 75-73 za Turčijo in tri možnosti za osebno napako. Francozom ni uspevalo zadeti, naslanjali pa so se predvsem na glavnega zvezdnika, Evana Fournierja. Prav njegov prestop je dal možnost Turkom, da se odcepijo in so tudi se. Furkan Korkmaz je bil nezgrešljiv s črte za proste mete. Polaganje Huertela za znižanje na 75-73 je bila bilka upanja. Nešportna osebna napaka Luwawu-Cabarotta 11.8 sekund pred koncem se je zdela kot žebelj v krsto, a Cedi Osman je zgrešil oba prosta meta. V napadu so izgubili žogo, po zgrešenem »floaterju« Fournierja pa je 2.5 sekunde pred koncem zabil Gobert in izenačil.

V podaljšku so Francozi zadeli dvakrat zapored in povedli za štiri točke, a je Korkmaz odgovoril s trojko. Obe ekipi sta izkoristili svoj bonus, Korkmaz pa je ponovn zadel za tri in izenačil. Rezultatu 83-83 je sledila trojka Fournierja, Turkom pa ni uspelo vrniti z novo trojko. Sodniki so se odločili prejšnji trojki Korkmaza odstraniti točko in rezultat je postal 86-82 za Francoze. Nešportna napaka je povzročila en zadet prosti met Goberta in vodstvo Francije s 87-82 in še en napad zanje. Tuncer je zadel preko Goberta in razlika je bila tri točke. Osebna napaka Luwawu-Cabbarotta in ponovno dva zadeta prosta meta Furkana Korkmaza za znižanje na 87-86. Rudy Gobert je na drugi strani zgrešil oba prosta meta, Turki pa so imeli na voljo 13 sekund za zmago. Prav Korkmaz je bil tisti, ki je sekundo pred iztekom napada in tekme izgubil žogo in zmaga je romala v roke Francozov.