Slovenija do zmage nad Ukrajino

Košarkarji Slovenije so uspešno začeli nastope v ljubljanskem mehurčku. V tretjem krogu kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2022 so premagali Ukrajino s 84:73. Za Slovenijo je to druga zmaga v kvalifikacijah, glede na to, da se bodo iz štiričlanske skupine F na prvenstvo uvrstile tri ekipe, si lahko izbranci novega selektorja Aleksandra Sekulića že v nedeljo skorajda že zagotovijo vozovnico za september 2022 v Nemčijo, Italijo, Gruzijo ali na Češko.KVALIFIKACIJE ZA EVROPSKO PRVENSTVO 2022
SKUPINA F, 3. KOLO

Sobota, 28. november 2020
Ljubljana – Arena Stožice
SLOVENIJA : UKRAJINA 84:73 (63:47, 50:28, 33:9)

Strelci za Slovenijo: Rebec, 2 Rupnik 12 (7 podaj), Murić 10, Blažič 23 (10 skokov), Kosi 4, Hrovat 2, Špan, Morgan 13 (11 skokov), Hodžić 9, Mahkovic 2, Lapornik 7.

STATISTIKA TEKME
IZIDI IN LESTVICE KVALIFIKACIJ ZA EP 2022

Selektor Aleksander Sekulić se je pred tekmo proti Ukrajini odločil, da med dvanajsterico igralcev ne uvrsti Urbana Durnika, Blaža Mesička in Miho Škedlja. V uvodni peterki, ki jo je poslal na parket, pa je poleg Luke Rupnika, Jake Blažiča, kapetana Eda Murića in Jordana Morgana zaigral še Luka Lapornik. Slednji je tako pri 32-ih letih, kot najstarejši član trenutne reprezentančne zasedbe, dočakal prvi uradni nastop za člansko reprezentanco.

Peterica na parketu je fantastično odprla tekmo. Po treh minutah je vodila 12:2, po petih 22:2, tako da je lahko selektor Sekulić že v sedmi minuti zamenjal celotno postavo na parketu. Tudi Matic Rebec, Gregor Hrovat, Alen Hodžić, Blaž Mahkovic in Jan Kosi niso spustili ritma. Razlika je še naprej hitro rasla in po potezi tekme, preigravanju Luke Rupnika med nogami nasprotnega igralca ter trojki Jake Blažiča v 15. minuti presegla 30 točk (42:11).

V drugem polčasu je Slovenija malce popustila, Ukrajina pa je s precej hitrejšo igro in uveljavljanjem višine pod obročema zmanjšala zaostanek. V 27. minuti se je približala na 56:44, v 34. na 71:62, slabi dve minuti pred koncem pa je bila razlike le še 78:71. V sklepnih minutah je prvi strelec tekme Jaka Blažič (23 točk, met 7:16, 10 skokov) s črte prostih metov tekmo pripeljal do uspešnega konca. Ob njem sta izstopala še Jordan Morgan s 13 točkami in 11 skoki (met 5:9) ter Luka Rupnik z 12 točkami ter sedmimi podajami.

Po dvoboju z Ukrajino za člane #mojtim ne bo pravega počitka. Slovence namreč že v nedeljo ob 20.10 uri čaka obračun z Avstrijo. Tudi to tekmo si boste lahko ogledali na Kanalu A. Z Avstrijo se je Slovenija v medsebojnih dvobojih pomerila trikrat in trikrat zmagala. Na prvi medsebojni tekmi aktualnih kvalifikacij za EuroBasket 2022 februarja letos je bilo 85:78.

SPLETNA STRAN KVALIFIKACIJ ZA EVROPSKO PRVENSTVO

Aleksander Sekulić, selektor slovenske moške članske reprezentance:
“To je zelo pomembna zmaga za Slovenijo. Pred tekmo nismo vedeli, kaj lahko pričakujemo, a na koncu se je razpletlo, kot smo želeli. Prvi polčas je bil odličen. Celo mene so fantje presenetili, mislim pa, da tudi tekmeca. V drugem delu so se Ukrajinci prilagodili, zaigrali bolj agresivno, mi pa smo zgrešili nekaj lahkih košev. Pomembno je, da smo na koncu zmagali in da se lahko začnemo pripravljati na naslednjega tekmeca, ki nas čaka čez manj kot 24 ur.”

Jaka Blažič, slovenski reprezentant:
“Ključen je bil prvi polčas oziroma začetek tekme. Odigrali smo ga sijajno in opravili večji del naloge. Drugi del nam lahko služi kot opozorilo, saj se ne smemo prehitro sprostiti. Tudi proti Avstriji moramo pokazati isti obraz in tekmo odigrati zbrano vseh štirideset minut.”

Luka Rupnik, slovenski reprezentant:
“Vedeli smo, da je Ukrajina dobra ekipa, da ima nekaj odličnih posameznikov in da je ta tekma ena od ključnih v teh kvalifikacijah. Naš cilj sta dve zmagi, prvi del naloge smo opravili, zdaj pa moramo vse moči usmeriti proti Avstriji in zaključiti ta cikel, kot se spodobi.”