SKAVT: Zion Williamson

Kljub temu, da letošnji nabor generalno gledano ni bil tako kvaliteten (četudi je to nehvaležno napovedati tako hitro) kot lanski s čudežnim dečkom Luko Dončićem na čelu, se je tekom prejšnje sezone vendarle precej govorilo tudi o letošnji generaciji novincev. Vsakodnevna tema košarkarskih medijev je bil ameriški fenomen Zion Williamson, navijači širom sveta pa so ob koncu sezone že nestrpno čakali na 14. maj, ko je ples kroglic v Chicagu letošnji prvi izbor in posledično nov obraz franšize namenil ekipi New Orleans Pelicans.


V novi rubriki Skavt smo se odločili pripraviti strokovne analize najperspektivnejših košarkarjev, ki so bili izbrani na letošnjem naboru, pričenjamo pa z najbolj atraktivnim med njimi, Zionom Williamsonom.

Zion Williamson, Duke

1.izbor| 19 let | 198 cm | PF

Izbran s strani New Orleans Pelicans

Ni veliko oboževalcev košarke, ki še niso slišali za Ziona Williamsona. Gre za atletsko morda najbolj nadarjenega novinca v ligi NBA, od kar je svojo pot pred 16 leti v ligi začel LeBron James. V Severni Karolini rojen 198 cm visoki Američan je navduševal že v srednji šoli, kjer je obnorel svet z izjemnimi zabijanji in blokadami. Veliko je bilo skeptikov, ki so trdili, da je uspešen le zaradi fizične dominance nad nedoraslimi nasprotniki v srednji šoli. Zion jim je zaprl usta in že kot novinec prikazal eno izmed najdominantnejših sezon v zgodovini lige NCAA. Sezono je končal z zavidljivim povprečjem 22.6 točke in 8.9 skoka s kar 68.0 % metom iz igre, aktivno pa je zbiral tudi številne blokade in ukradene žoge na drugi strani igrišča (2.1 blokade in 1.8 ukradene žoge na tekmo). Vsekakor gre za igralca, ki je zmožen v obrambi pokriti vse položaje, saj je izjemno eksploziven, močan in hiter. Zaradi velikega odriva je neprestano nevaren, da blokira mete, tudi kadar že izgleda, da bosta to lahki točki za nasprotnika. Kot večina mladih igralcev ima v obrambi še vedno precejkrat težave s postavljanjem, postati pa bo moral tudi bolj discipliran, saj velikokrat izpade iz igre, ko poskuša ukrasti žogo.

Gre za dobrega skakalca, ki se zanaša predvsem na svoje fizične sposobnosti. V napadu je izjemno učinkovit tako v igri z žogo, kot tudi brez nje. Zaradi svoje eksplozivnosti in moči brez težav prihaja do lahkih zaključkov ali izsiljenih osebnih napak. Zanimivo bo predvsem videti, koliko bo uspel izboljšati proste mete. V ligi NCAA jih je na 33 tekmah izvajal le 64 % (6.2 poskusa na tekmo), zaradi česar bi lahko bil potencialno tudi tarča za delanje namernih osebnih napak v ključnih trenutkih, pri toliko prostih metih na tekmo (v ligi NBA se bo število njegovih poskusov v naslednjih sezonah najverjetneje še povečalo), pa bo s takšnim odstotkom zapravil tudi precej lahkih točk. Kljub temu, da večina njegove igre sloni na fizikalijah, pa ima Zion tudi precej visok košarkarski IQ, saj odlično bere igro v napadu in izkorišča premoč v igri s hrbtom, kadar prihaja do prevzemanj; v primeru podvajanja odreagira pravi čas in poišče dobro podajo. Zna zadevati tudi z razdalje, vendar ima počasen izmet, prav tako pa ni nevaren pri metu iz driblinga. Odlikuje ga dobro spremljanje igre in vtekanje, prav tako pa je odličen pri odvajanju v “pick&roll” igri.

Poraja pa se vprašanje ali bo zaradi pomanjkanja učinkovitega meta iz razdalje in polrazdalje zmožen odločati tekme. Predvsem skrbi to, da ni trenutno še ni posebej dober pri kreiranju lastnega meta.

Vsekakor gre za igralca, ki je več kot pripravljen za prehod na višji nivo; govorimo najverjetneje celo o potencialnem članu »hiše slavnih«, v kolikor bo njegovo telo zdržalo tako eksplozivno igro pri takšni teži. Na tekmah predsezone je dobesedno pometal z nasprotniki in dosegal 23.3 točke na tekmo s kar 71.3 % metom iz igre. Še preden se je sezona zares začela, pa so se že uresničile bojazni Zionovih navijačev, saj je zaradi poškodbe kolena izpustiti dobršen del sezone.

Sorodne objave