Sixt Primorska ostaja neporažena, tudi Petrol Olimpija do zmage

Ljubljana – Košarkarji Sixt Primorske so z zmago nad Rogaško še drugič zapored razveselili koprsko občinstvo in tako še naprej ostajajo neporaženi v drugem delu tekmovanja. Hopsi so po napeti končnici doma premagali Krko, Petrol Olimpija pa je bila v gosteh boljša od Helios Suns. GGD Šenčur in Šentjur sta dosegla pomembni zmagi v lovu za četrtfinalom.

LIGA NOVA KBM ZA PRVAKA
Sreda, 17. april
SIXT PRIMORSKA : ROGAŠKA 89:69 (27:16, 17:17, 25:20, 20:16)

Vončina 17, Šiško 16 (7 podaj), Marinković (7 skokov) in Kosi 11; Sarajlija 15, Bilić 12 (5 skokov), Durnik 9
STATISTIKA
Koprčani so dosegli osmo zmago v nizu in s 100-odstotnim izkupičkom zanesljivo vodijo v Ligi za prvaka, njihova zadnja žrtev pa so bili tekmeci iz Rogaške Slatine, ki so doživeli peti poraz.

Varovanci domačega trenerja Jurice Golemca so imeli od prve minute vse niti igre v svojih rokah. V prvi polovici tekme so jim tekmeci iz Rogaške Slatine še malce kljubovali, v drugem pa so bili nemočni ob zanesljivi igri domačih košarkarjev, ki so si tik pred koncem tretje četrtine priigrali 19 točk prednosti (69:50) in jasno je bilo, da bosta točki ostali na Primorskem. V domači ekipi sta bila najbolj učinkovita Luka Vončina s 17 in Žan Mark Šiško s 16 točkami, v gostujoči pa Mirza Sarajlija s 15 točkami.

Koprska zasedba bo v prihodnjem kolu gostovala v Domžalah, ekipa iz Rogaške Slatine pa v Novem mestu. Obe tekmi bosta v soboto, 20. aprila.

Izjavi trenerjev po tekmi
Jurica Golemac, trener Sixt Primorske:
“Čestitke našim fantom za zmago. Minute smo dobro razporedili, tekmo odigrali odlično v obrambi, ob tem dobro skakali in to nam je prineslo uspeh. Časa za slavje ni, že kmalu nas čaka nova tekma. Hvala navijačem, ki so nam pomagali do novega para točk.”

Damjan Novaković, trener Rogaške:
“Verjetno je končna razlika tudi realna razlika v kakovosti teh dveh ekip. A razlika me niti ne moti, pač pa način, na katerega smo tekmo odigrali. Niti približno je nismo odigrali po najboljših močeh. Čestitke Sixt Primorski za vse do sedaj in tudi za to zmago.”

HOPSI POLZELA : KRKA 82:81 (19:17, 29:21, 18:20, 16:23)

Jack 19 (5 skokov), Burgett 15 (6 skokov), Vasilić 12; Balažič 28, Jošilo 11 (9 skokov, 6 podaj), Đapa 10
STATISTIKA
Hopsi so dosegli četrto zmago v Ligi za prvaka, potem ko so v izjemno dramatični končnici ukanili tekmece iz dolenjske prestolnice, odločilne točke pa je prispeval Milojko Vasilić.

Večji del tekme so bili v prednosti domači košarkarji, v končnici tekme pa so Novomeščani pošteno zapretili in imeli celo priložnost za zmago. A tekma se ni razpletla po njihovih željah. Slabo poldrugo minuto pred koncem so po košu Daliborja Đape povedli z 81:79, minuto in sedem sekund pred koncem pa je Vasilić zadel met za tri točke in domače košarkarje povedel v vodstvo z 82:81. Gosti v zadnji minuti niso uprizorili preobrata, čeravno so imeli priložnost za to, zadnji met Đape za tri točke pet sekund pred koncem pa ni bil natančen.

V domači ekipi je bil najbolj učinkovit Donovon Matthew Jack z 19 točkami, Austin James Burgett je prispeval 15 točk. V novomeški zasedbi je učinkovito predstavo prikazal nekdanji slovenski reprezentant Jure Balažič, ki je dosegel 28 točk.

Zasedba s Polzele bo v naslednjem kolu gostovala pri ljubljanski Petrol Olimpiji, novomeška pa bo gostila Rogaško. Obe tekmi bosta v soboto, 20. aprila.

Boštjan Kuhar, trener Hopsov:
“Krka je prišla na tekmo oslabljena, brez dveh organizatorjev igre, tudi zaradi tega smo bili v prednosti. Tri četrtine smo odigrali po dogovoru, nato pa so sledili trenutki sebičnosti, nekaj zamujenih podaj in slabih dogovorov v obrambi. Gostje so to izkoristili, nas rezultatsko ujeli, na srečo pa smo v razburljivi končnici s pomočjo naših navijačev in borbenostjo tekmo izvlekli in po mojem mnenju zasluženo zmagali.”

Simon Petrov, trener Krke:
“Čestitke Hopsom za zmago, mi smo se v zadnji četrtini uspeli vrniti, vendar je bilo to za borbene domačine premalo. Z naše strani katastrofalna predstava, upam da smo se iz nje kaj naučili in bomo v nadaljevanju prvenstva zaigrali bolje.”

HELIOS SUNS : PETROL OLIMPIJA 63:69 (22:21, 4:12, 9:15, 28:21)

Mahkovic 17, Tratnik 15 (5 skokov), Močnik 11 (5 podaj); Lapornik 19, Badžim in Lazić (5 skokov) 11
STATISTIKA
Helios Suns so v drugem delu tekmovanja lovili drugo zmago. Iskali so jo proti Ljubljančanom, ki so nazadnje dvakrat merili moči z vodilno ekipo iz Kopra in obakrat izgubili. Danes so bili na koncu boljši gostje iz Ljubljane, predvsem po zaslugi slabe domače predstave v prvi polovici tekme.

Temelj za zmago so gostje postavili ob koncu prvega polčasa oziroma v drugi četrtini. Začetek je pripadel domačim, a so gostje že takrat zaostanek sedmih točk spremenili v vodstvo 21:19. Zaostanek 26:33 po polovici tekme pa je bil takšen, da ga domači niso mogli več nadoknaditi. Niti nihanja Olimpije, ki je v zadnji četrtini popustila in dovolila Heliosu znižanje na le 49:54, niso pomagala domačim. Njihovi tekmeci so bili v končnici spet dovolj zbrani in natančni, da so s koši in prostimi meti Mihe Lapornika in Aleksandra Lazića zadržali prednost in zmagali.

Najboljši strelec pri domačih je bil Blaž Mahkovic s 17 točkami, 15 jih je dodal Igor Tratnik, pri zmagovalcih pa jih je 19 dosegel Lapornik, po 11 pa Lazić in Roko Badžim.

V naslednjem kolu bodo košarkarji Petrola Olimpije, 20. aprila gostili Hopse, Helios Suns pa isti dan Sixt Primorsko.

Dejan Jakara, trener Helios Suns:
“Čestital bi Olimpiji za zmago, glavni ključ je bil ponovno naš obrambni skok, saj z dovoljenimi kar 17 skoki v napadu, potrošiš toliko več energije v obrambi. Vseeno pa sem, glede na trenutne probleme, ki jih imamo, lahko zadovoljen s predstavo fantov. Verjamem, da lahko podobno borbeno predstavo ter osredotočenost skozi vso tekmo pokažemo tudi v soboto proti Primorski. Še vedno preveč nihamo v igri, ampak v končnici bomo pravi.”

Jure Zdovc, trener Petrol Olimpije:

“Čestitke fantom za zmago, hkrati pa čestitke tudi košarkarjem Helios Suns za dobro predstavo. Vedeli smo, da nas v Domžalah čaka zahtevna tekma, saj smo zaradi poškodb precej omejeni pri izbiri igralcev, kljub temu pa smo uspeli najti nekaj razpoloženih košarkarjev, ki so na koncu z nekaj pretresi dvoboj pripeljali do srečnega konca. Znova smo padli v igri, ko bi morali tekmo prelomiti v svojo korist. Videlo se je, da so bili nekateri košarkarji utrujeni. V zadnji četrtini smo začeli slabše nadzorovati igro v obrambi, kar je precej moteče, saj bi morali v takšnih trenutkih, ko nam v napadu ne steče, stisniti v obrambi. Zaskrbljujoč je tudi slabši začetek tekme, a k sreči domžalska ekipa ni dovolj kvalitetna, da bi to izkoristila, mi pa smo se uspeli vrniti v tekmo, kar nam proti ekipi, sestavljeni iz bolj kvalitetnih košarkarjev, zagotovo ne bi uspelo.”

LIGA NOVA KBM ZA OBSTANEK
ZLATOROG : GORENJSKA GRADBENA DRUŽBA ŠENČUR 64:79 (16:22, 10:11, 26:16, 12:30)

Barič 13 (5 skokov, 5 podaj), Maker 12 (10 skokov), Rojc, Vodiškar in Gant 8; Rizvić 22, Popadić 19, Murić 18 (8 skokov)
STATISTIKA
Gorenjci so v derbiju Lige za obstanek še četrtič v letošnji sezoni premagali Zlatorog in se tako povzpeli na prvo mesto na lestvici skupine za obstanek.

Gostje so bili v prvem polčasu v ospredju in predvsem po zaslugi trojice Murić – Pavić – Rizvić na odmor odšli s prenostjo sedmih točk (26:33). V tretji četrtini so domači zaigrali odločneje, izničili zaostanek in v 27. minuti s košem Žana Vodiškarja povedli ter prednost uspeli zadržati do konca četrtine. V zadnjem delu tekme so Gorenjci na krili Rizvića in Murića ponovno prevzeli vodstvo, povedli za deset točk, kar pa je bilo na koncu preveč za preobrat domačinov.

Pri domačih je Nejc Barič dosegel 13 točk, Matur Maker je v statistiko vpisal 12 točk in 10 skokov. Pri GGD Šenčur je Ramo Rizvić na koncu pristal pri 22 točkah, sledil je Popadić z 19 in Murić z 18 točkami.

Laščani se bodo že v petek pomerili v gosteh proti Iliriji, GGD Šenčur pa v soboto čaka odločilna tekma proti Šentjurju.

Chris Thomas, trener Zlatoroga:
“Težek poraz danes. Gremo naprej.”

Konstantin Subotič, trener GGD Šenčur:
“Pričakovano težka tekma. Obe ekipi sta imeli svoje dobre minute. Rad bi poudaril, da smo danes odigrali zares odlično ekipno v obrambi. Tudi, ko ni šlo, smo se vrnilli z obrambo. Na koncu smo se sprostili. Zahvala vsem igralcem in najboljšim navijačem, ki nas bodrijo tudi na gostovanju.”

ŠENTJUR : ILIRIJA 90:77 (31:18, 23:17, 19:24, 17:18)

Woolridge 30 (8 skokov), Ledl 21, Konjević 15 (11 skokov, 6 podaj); Williams 32 (8 skokov), Ružič 22 (9 skokov, 5 podaj), Gabrovšek 14 (7 skokov)
STATISTIKA
Šentjurčani so proti zdesetkani Iliriji dosegli pomembno zmago v lovu za prvim mestom na lestvici Lige za obstanek. Odločitev o zmagovalcu je bila praktično znana že po prvi četrtini, ki so jo domačini dobili za 13 točk, v drugi pa so nato svojo prednost le še povišali. V prvem polčasu je bil pri domačih neustavljiv Royce Amir Woolridge, ki je v tem delu tekme dosegel 19 od končnih 30 točk. Pri gostih je bil strelsko učinkovit Larry Williams, ki je v prvem polčasu dosegel 18 točk, na koncu 32.

Strelski dvoboj ameriških košarkarjev se je nadaljeval tudi v drugem polčasu. V tretji četrtini so domačini nekoliko popustili a gostom kljub temu niso dovolili, da se približajo na manj kot 10 točk. Pri domačih se je v tem delu tekme razigral še mladi Jernej Ledl, ki je na koncu dosegel 21 točk. Pri Iliriji je poleg Williamsa odlično igral Tevž Ružič, ki je v statistiko vpisal 22 točk, 9 skokov in 5 podaj.

Šentjurčane v soboto pred domačimi gledalci čaka težka tekma proti GGD Šenčur, Ilirija pa doma pričakuje Zlatorog.

Jakša Vulić, trener Šentjurja:
“Veseli smo zmage in ostajamo v borbi za četrfinale končnice. Danes smo imeli na tekmi kar nekaj vzponov in padcev, ampak smo vseeno dokaj dobro nadzirali rezultat. Do sobote upamo, da se nam vrne kakšen poškodovani igralec.”

Saša Dončić, trener Ilirije:
“Zaslužena zmaga Šentjurja, za nas je to bila nepomembna tekma. Danes sem dal priložnost mlajšim igralcem, ki so jo dobro izkoristili.”