Saj ni res pa je. Luka Dončić EKSPLODIRAL proti San Antoniu!

Moštvo Dallasa je gostilo drugo zaporedno tekmo na parketu domače dvorane American Airlines Center, kjer so v noči na nedeljo nadigrali aktualne prvake iz Toronta. Tokratni gost so bile Ostroge iz San Antonia, ki so po petih zaporednih porazih hrepenele po zmagi. Toda sinoči je v Teksasu niso našle. Razlog? Luka Dončić.

Piscem, novinarjem in oboževalcem lige NBA počasi zmanjkuje besed, kako opisati trenutno enega najboljših košarkarjev na svetu. No, tudi ta trditev je po sinočnji nezemeljski predstavi Dončića dobila svojo legitimnost. Slovenski košarkar je z 42 točkami dosegel rekord kariere, zbral 11 skokov, 12 podaj, odločilno ‘step-beck’ trojko, asistenco iz tal ter se za nameček z dano statistiko ob rob postavil rekordu LeBrona Jamesa.

S svojim štirinajstim trojnim dvojčkom, že šestim v letošnji sezoni, je postal prvi igralec po LeBronu, ki mu je pri pičlih dvajsetih letih uspel trojni dvojček s 40 točkami. Na krilih njegove sanjske predstave je Dallas v dramatični končnici strl oreh Gregga Popovicha s 117:110.

17 točk Dončića že v prvi četrtini

V uvodne minute je Slovenec vstopil s stilom in nemudoma lepo zaposlil svoje soigralce, sam pa zadel štiri čudovite mete za tri. Nasploh je bilo videti, da se je met z razdalje Dallasu po skromnih nedavnih srečanjih le odprl. V prvi četrtini so varovanci Ricka Carlisla zadeli kar 7 trojk in uvodnih dvanajst minut dobili s krepkih 36 :22. Kar 17 točk je do prvega odmora zbral Luka Dončić (njegov rekord je 18 točk) in imel na računu še štiri asistence.

Po dveh zaporednih trojkah Kristapsa Porzingisa je strelski učinek tako ene kot druge ekipe v nadaljevanju malce popustil. Po nekaj zapravljenih žogah Dallasa in uspešnih prostih metov gostov je bil Carlisle primoran vzeti prvo minuto odmora. Kmalu za tem je v igro vrnil Dončića, ki se je na srečo San Antonia malce ohladil, medtem ko je zadnji stik z Dallasom držal DeMar Derozan. Z 19 točkami je bil drugi strelec polčasa za Luko, ki jih je zbral 24. DeRozanova učinkovitost pod košem je San Antoniu pred glavnim odmorom priskrbela zaostanek »zgolj« desetih točk (59:49).

DeRozan Držal priključek, Dončić pridno nabiral številke

Bivši zvezdnik Toronta je z lahkotno roko vstopil tudi v drugi del. Bil je eden glavnih razlogov, da so po največjem zaostanku 18 točk po treh minutah tretje četrtine Spursi prišli na -6. Domači trener je igralce znova sklical na posvet, kar je zadostovalo, da se gostje niso približali pod razliko dveh posesti. Kljub temu je bilo očitno, da so Ostroge pozabile na zadržano prvo četrtino, njihov napad je bil čedalje bolj donosen. Zavore pa so popustile tudi slovenskemu čudežnemu dečku, po zaslugi katerega (3 asistence in dva zaporedna koša) je Dallasu uspel delni izid 10:0 s katerim so znova pobegnili na varnih 85:70. Dvomestna prednost pred zaključnim dejanjem je bila zagotovljena, po zgolj treh četrtinah pa je imel Dončić v žepu 10 asistenc, 9 skokov in 34 točk. Šesti trojni dvojček sezone je bil neizogiben.

Dončić kljub 5 osebnim napakam odločil tekmo

V nervoznih prvih minutah zadnjih dvanajstih, kjer se je odstotek meta iz igre obeh moštev drastično zmanjšal, je San Antonio znova znižal na -10. Edina ofenzivna pot za Dallas je bil Jalen Brunson, ki je trikrat razparal mrežico s polrazdalje. Z 11 točkami je sedel na klop, za zadnje dejanje pa ga je zamenjal Luka. Njegovih 36 točk do danega trenutka je izenačil DeRozan, Popovichevi izbranci pa so se pet minut pred koncem znova prikradli na zaostanek šestih točk (103:97).

Dišalo je po vzemerljivi končnici, ki so jo kupci vstopnice za American Airlens Center tudi dobili.

Z uspešno trojko Demarija Carrola in polaganjem DeRozana, so Spursi zaostajali le še za koš, s štirimi točkami pa sta odgovorila Dončić in Porzingis. Sledila je sporna sodniška odločitev, po tem ko se je v Luko s polnim naletom zaletel branilec San Antonia, slovenskemu košarkarju pa so na glasno negodovanje domačih privržencev delilci pravice dosodili peto osebno napako. Carlisle se je skorajda odločil za ‘trenerski izziv’, a je preudarno položil zaupanje v Luko, da ta ne bo storil kakšne neumnosti, ki bi ga vrgla iz parketa.

Kmalu je sledila hladna prha za Dallas, po tem ko je Bryn Forbes slabi dve minuti pred koncem zadel trojko za znižanje na 107-110. Spursi so zavohali kri, Teličkom pa so se navidez zatresle hlače. Naslednji napad so domači košarkarji panično zaključevali, a je žoga tik pred sireno le končala v rokah Doriana Finney-Smitha. Ta jo je dobesedno desetinko pred iztekom napada izvrgel in našel pot skozi obroč. Z danim metom je Finney-Smith dosegel tudi svoj osebni rekord enaindvajsetih točk.

Navdušenje v teksaški dvorani je kmalu zatrl Rudy Gay, ki je s trojko rezultat znova znižal na koš zaostanka (112:110). Toda tekla je zadnja minuta in na sceno je stopil Luka Dončić. V njegovem klasičnem revolveraškem driblingu je čakal na zadnje sekunde napada, iz ritma vrgel branilca ter ob koraku nazaj zadel izjemen met za tri, ki je Dallasu navrgel pet točk naskoka.

Gostujoči strateg Gregg Popovich je takoj vzel minuto odmora, po njej pa njegovi varovanci niso pravočasno izvajali avta, ter avtomatsko izgubili žogo. V zadnjem napadu za Maverickse so Ostroge obkolile Dončiča, ga spravile na tla, a je ta po nekakšnem čudežu in zadnjimi atomi okroglo usnje le spravil do Setha Curryja, ki je z odprtim polaganjem zabil žebelj v gostujočo krsto (117:110).

Izjemna zmaga za Dallas Mavericks je bila, zanimivo, prva po devetih letih, na kateri so Telički San Antoniu zadali 110 točk ali več. Nazadnje jim je to uspelo januarja 2010, ko so bili takratni glavni akterji ekip Dirk Nowitzki in Jason Kidd na eni ter trojica Duncan, Ginobili, Parker na drugi strani.

Za Fox Sports je Dončić ob koncu tekme v humorističnem stilu pripomnil: »pred tekmo sem sanjal, da bom v prvi četrtini dosegel 16 točk. Dosegel sem jih 17, se pravi so se sanje skoraj uresničile!« Obenem je iz srca pohvalil tudi izjemno predstave Finneyja-Smitha, ki mu je na njegov veliki večer pomagal odločiti tekmo v korist njunega moštva.