Prvaki izsilili šesto tekmo a znova ostali brez Duranta

Tri minute pred koncem pete tekme finala Lige NBA je Toronto proti Golden Statu povedel s 103:97. Slavje se je začelo prehitro, saj sta Klay Thompson in Stephen Curry zrežirala preobrat (105:106). Bojevniki zaostajajo le še s 3:2 v zmagah, a plačali so veliko ceno.

V Scotiabank Areni so gledalci praktično že slavili enega največjih kanadskih dosežkov v zgodovini športa. V zadnjih minutah je Kawhi Leonard zadel 10 zaporednih točk, Raptorsem povrnil vodstvo in vse je bilo pripravljeno na slavje. Trener Nick Nurse je pred koncem vzel kar dve minuti odmora, da umiri svoje varovance, ki pa v odločilnih sekundah ostali hladni in v zadnjih treh minutah dali le še dve točki. Medtem sta preobrat s tremi trojkami zrežirala Klay Tomphson in Steph Curry in vrnila vodstvo svoji ekipi. Golden State je nato zapravil dva napada, kar bi lahko bilo usodno, toda Kyle Lowry je v zadnji posesti žoge zgrešil trojko za zmago.

Bojevniki so prikazali najboljšo predstavo v letošnjem finalu. Zadeli so kar 20 trojk iz 42 poskusov. Curry je prispeval 31 točk, petkrat je bil natančen izza črte. Thompson je dodal 26 točk, zadel je sedem trojk. Torontu se je na drugi strani poznala nervoza velikega vložka. Zaostajali so praktično celotno srečanje, tudi za 14 točk. Toda trdoživost, ki jo kažejo v ‘playoffu’ se jim je zopet obrestovala in v zadnji četrtini so pokazali pravi obraz. Na veliko žalost bučnih navijačev Toronta so njihovi ljubljenci po čudovitem preobratu v zadnji četrtini še enkrat popustili v odločilnih trenutkih in Golden State je prišel do druge zmage ter si podaljšal upanje za 4. naslov v petih letih.

Durant odlično začel, nato pa se je zgodilo najhujše

Trener prvakov Steve Kerr že celotno končnico bije boj s poškodbami, najbolj pa ga je pestila odsotnost prvega zvezdnika Kevina Duranta. Mnogi pravijo, da je to edini pravi razlog, zakaj je bil Toronto v dozdajšnjih srečanjih sposoben nadigrati Bojevnike, ki navadno ne doživljajo serijskih porazov.

Na sinočnji tekmi je Kerr prvič v finalu lahko na parket poslal idealno začetno peterko. Durant, ki je stisnil zobe, je zaigral prvič po 8. maju ko si je v polfinalu Zahoda poškodoval desno mečno mišico. Prav po njegovi zaslugi je imel Golden State prvič na tekmi zavidljivo prednostt 28:34. Toda MVP zadnjih dveh finalnih serij je v svojem značilnem prodoru znova nerodno stopil in najhujši strahovi za Bojevnike so se uresničili. Durant je obsedel na tleh in se prijemal za desno nogo. Kmalu za tem je v velikih bolečinah odšepal v garderobo ob pomoči Curryja in Iguodale in obupa na obrazu ni bilo moč spregledati.

DaMarcus Cousins je ob vstopu Duranta nadomestil s sedmimi zaporednimi točkami. Odprlo se je tudi Curryju, ki je do konca polčasa nanizal 23 točk. Toronto prevelikega pobega sicer ni dopustil in po dveh četrtinah zaostajal »le« za 6 točk (56:62).

Po šovu Leonarda že pošteno zadišalo po naslovu Toronta

Na začetku zadnje četrtine je Leonard dobil tri minute odmora, nato pa je zablestel. V minuti in 45 sekundah je učinkovito zaključil štiri napade. Gledalci so noreli od navdušenja, ko je zadel trojko za 103:97. Curry je nato iz težkega položaja zgrešil in Bojevniki so delovali razglašeno. Tri minute in pet sekund pred koncem je Nurse vzel kar dve zaporedni minuti odmora, da umiri svoje varovance.

Toda bojevniki so se zbrali, medtem ko so se domači košarkarji iznenada ohladili. Thompson je najprej zadel trojko, nato pa je bil natančen še Steph Curry. 57 sekund pred koncem je Thompson lepo izkoristil podajo Draymonda Greena za odločilno vodstvo gostov (103:106). Po zapravljenem napadu prvakov, je Lowryju uspelo znižati na točko zaostanka nato mu je pripadal še met za zmago. Lowry, ki je odigral odlično tekmo, je iz desnega kota streljal izza črte, toda Green se je dotaknil žoge, ki ni našla poti skozi obroč. Golden State je izsilil šesto tekmo.

Myers v solzah pojasnil, da ima Durant poškodovano ahilovo tetivo
Na novinarski konferenci po tekmi je predsednik Golden Stata Bob Myers v solzah pojasnil Durantovo poškodbo. Zvezdnik je zapustil dvorano sredi tretje četrtine, slikanje ga čaka v torek.

Gre za poškodbo ahilove tetive. Najprej je imel poškodovano mečno mišico, danes pa se je zgodila drugačna poškodba. Ne vemo še, kako resna je. Štiri tedne se je medicinska služba trudila, da bi ga pripravila za igro. Zdravniki so mu prižgali zeleno luč. Mislim, da ni nihče kriv. Če boste novinarji želeli koga kriviti za obnovitev poškodbe, sem jaz odgovoren,” je v čustvenem nastopu povedal Myers.

Kevin je zelo dobra oseba. Godi se mu krivica, saj si želi ostati v naši ekipi, čeprav mediji pišejo drugače. Res si je želel igrati v tem finalu, a trenutno ne more biti na parketu. Košarka mu pomeni vse v življenju,” je še dodal Myers.

Kerr in Thompson z zelo mešanimi občutki
V končnici nismo popustili. Ključna je bila obramba. Zadeli smo tri trojke, vendar jim nismo dopustili odprtih metov. Vsi imamo zelo mešane občutke. Dosegli smo neverjetno zmago, izgubili pa smo zelo pomembnega igralca. To je grozen občutek,” je poudaril Kerr.

Tudi mož odločitve Thompson ni bil dobre volje kljub zmagi: “Durant je izjemno tekmovalen. Zdravje ni bilo na prvem mestu, bolj si je želel naslov. Vsi ga bomo pogrešali na naslednji tekmi. Tri minute pred koncem smo bili v težkem položaju. Imamo zelo izkušeno ekipo, ki je odigrala že številne tekme.”

Nurse: Vedno smo se dobro odzvali po težkih porazih
Šest točk prednosti tri minute pred koncem ni veliko. Odločil sem se, da ne bom vzel minute odmora pred zadnjim napadom na tekmi. Leonarda so podvajali, zato je Lowry ostal v kotu, a so njegov met blokirali. Vedno smo se dobro odzvali po težkih porazih. Pričakovali smo dolgo serijo in razočaranje ne sme biti veliko. Če bi mi pred začetkom finala nekdo rekel, da bomo vodili s 3:2 v zmagah, bi seveda takoj sprejel to ponudbo,” je pojasnil trener Toronta Nick Nurse.