Luka Dončić uničil Francoze

Slovenci so se v srečanje s Francozi podali lačni maščevanja. Z galskimi petelini so se namreč nazadnje pomerili v Tokiu, ko je Nicholas Batum zapečatil usodo Slovencev na olimpijskem turnirju. Je pa že pred tekmo, ki je odločala o prvem mestu v skupini postalo jasno, da Aleksander Sekulić ne bo mogel računati na Mika Tobeya, ki si je na včerajšnji tekmi z Nemčijo nesrečno poškodoval gleženj.

Slovenija je prvo četrtino začela porazno. Ob izidu 14-4 v korist Francozov, Slovenci sploh še niso dosegli koša iz igre. A kmalu se je igra naših fantov popolnoma spremenila. Edo Murić je odlično nadomestil Žigo Dimca, a si je že v prvi četrtini prigaral 3 osebne napake.Po bravurah Luke Dončića so Slovenci prvo četrtino dobili z 20-19.

V drugi četrtini se je nadaljevala simultanka Luke Dončića. Že po dobrih dvanajstih minutah igre je Luka presegel bero dvajsetih točk, nekoliko pa so se prebudili tudi njegovi soigralci. Francozi pa niso dovolili, da bi se Slovenci preveč oddaljili. Kljub veliku prednosti pod košem jim igra v raketo ni preveč stekla, a so s trojkami nadoknadili zamujeno. Luka Dončić je z akrobatskimi meti navduševal gledalce v Kölnu, a brez pomoči soigralcev – Goran Dragić se je med strelce prvič vpisal šele 3 minute pred koncem polčasa. 38 sekund pred koncem polčasa pa je vsem, ki pesti stiskajo za Slovenijo zastal dih. Vincent Poirier je s komolcem dobesedno “knockoutiral” Luko Dončića, ki je bil v bolečinah primoran zapustiti dvorano. Kljub temu, pa so Slovenci polčas dobili s 44-40, s(m)o pa gledalci in košarkaši na polčas odšli nevedoč ali se bo Luka (ki je do polčasa Francozom nasul 27 točk!) sploh še vrnil na parket.

A vrnil se je kot da se ni zgodilo nič, a tudi ob ultra razpoloženemu Dončiću so ostali delovali kot bi igrali v krču. Na drugi strani Francozi nikakor niso znali izkoristiti prednosti oziroma so Slovenci v obrambi dovolj strnili vrste, da varovanci Vincenta Colleta rezultata niso uspeli obrniti v svojo korist. Gobert je ob prednosti Slovenije s 56-52 v slogu Batuma blokiral Klemna Prepeliča in prelomil moment na stran Francozov, ki so minuto kasneje prek Gobertovega zabijanja prvič v drugem polčasu povedli (58-59). Zoran Dragić je po ukradeni žogi brata Gorana 17 sekund pred koncem zadel za prednost Slovenije za tri, a je z metom ob zvoku sirene Okobo poskrbel za izenačenje na 64.

Tudi zadnja četrtina se je začela kakopak s košem številke 77. Kljub delnemu izidu 4-0 na začetku zadnje četrtine je Tarpay s trojko prednost Slovenije znova omilil na zgolj točko. Raztrgno igro so nekoliko začinile tudi roko na srce čudne sodniške odločitve. S trojko Eda Murića 6 minut in 38 sekund pred koncem je Slovenija povedla in Collet je bil prisiljen zahtevati minuto odmora. Luka je s “stepback” trojko preko Goberta 5 minut in 27 sekund pred iztekom igralnega časa prednost Slovencev povečal na 11 in začelo se je rajanje številnih navijačev Slovenije. Sodniška trojka pa je v odločilnih trenutkih tekme znova posegla v potek srečanja in Francozom omogočila delni izid 9-0. Fournier je po zadetem prostem metu po fantomski osebni napaki Gorana Dragića izid izenačil na 82, a sta Gogi in Vlatko Čančar po dobrih obrambnih akcijah na eni in odličnima zaključkoma na drugi strani postavila izid 86-82 s katerim se je začelo zadnjih 45 sekund tekme. V infarktni končnici je 15 sekund pred koncem Zoran Dragić Fournierju ukradel žogo in s podajo našel brata Gorana, ki je s polaganjem postavil končni izid tekme 88-82. Luka Dončić je tekmo končal z neverjetnimi 47 točkami in osvojil naziv nespornega MVP-ja tekme. Slovenci pa so s to zmago osvojili 1. mesto v skupini B in se bojo v osmini finala pomerili s četrtouvrščeno ekipo skupine A.