Epski dvoboj Dončić-Leonard pripadel zvezdniku iz Kalifornije

Los Angeles Clippers so dobili še drugi medsebojni obračun z Dallas Mavericks, tokrat pa so Dončić in druščina svojo kožo prodali precej dražje. V napeti končnici so gostje slavili s 107:110, gledalci pa so ne glede na izzid dobili epski dvoboj med Luko Dončićem in prvim zvezdnikom Kalifornije Kawhijem Leonardom. Slovenec je bil ob 34 točkah in 10 skokih le podajo stran od trojnega dvojčka, Leonard jih je na drugi strani dodal 36.

Ekipi sta odprli živčno tekmo, ki je v prvih minutah rezultirala v obilico zgrešenih metov na obeh straneh. Za Dallas je po šele petih minutah in po enajstih zaporednih zgrešenih metih prvi koš s polrazdalje prispeval povratnik po poškodbi Kristaps Porzingis (3:5). Dončiću se je kasneje ob treh prostih metih, ki jih je izsilil izza črte, ponesrečil prvi ‘air ball’ v svoji rosni NBA karieri, še manj pa se je Slovencu smejalo kasneje, ko se je ob prodoru hudo poškodoval njegov soigralec Dwight Powell. Občinsvo v American Airlines Areni je obnemelo, ko je videlo posnetek Powellove poškodbe desne noge. Srečo v nesreči je na parket prinesel Boban Marijanović, ki je Dallasu ob dveh uspešnih akcijah pod obročem priboril vodstvo. Kljub temu se je prva četrtina končala z izenačenim izidom 24:24.

Klop Dallsa je še enkrat več kvalitetno odprla drugih dvanajst minut, točke domačih pa sta režirala predvsem Marijanović in Jalen Brunson. Po šestih minutah sta se na parket vrnila Dončić in Kawhi Leonard. Slednji je za Clipperse znova zanetil njihovo zloglasno obrambo, po zaslugi katere je gostom uspel delni izzid 16:0, s tem pa so varovanci Doca Riversa prišli tudi do svoje prve dvomestne prednosti. (39:49) Z zadetim prostim metom in prodorom je niz izničil Dončić, a se alifornijsko moštvo v napadu ni ustavljalo. Na glavni odmor so Clippersi odšli z vodstvom 59:49, Dallas pa so pestile predvsem osebne napake Porzingisa in Maxija Kleberja, ki sta jih vsak do konca polčasa zbrala po tri.

V drugem delu se je strelsko odprlo Leonardu, ki je do danega trenutka zadel zgolj trikrat. Z enako mero so odgovorili košarkarji Dallasa, ki jih je lepo zaposlil Luka Dončić. Po dveh asistencah, kjer je na trojki našel Tima Hardawaya, je Dallasu uspel delni izzid 8:0, a se v nadaljevanju domači še vedno niso znali kosati z agresivnostjo Los Angelesa. Ti so z dobrim skokom v napadu neprestano izkoriščali druge priložnosti in držali zmerno prednost. Zadnje minute tretje četrtine so so na Dallasovo srečo znova pripadale Dončiću, ki je še enkrat lepo zaposlil Hardawaya na trojki, slednjo prispeval še sam ter z uspešnim polaganjem svoje soigralce približal na -4 (82:78).

Kljub manjšemu naletu domačih je velike preglavice obrambi Dallasa povzročal Montrezl Harrell. V uvodnih minutah zadnje četrtine za goste skoraj ni bilo napada, ki ga Herell ne bi zaključil z uspešnim košem in skokom v napadu. Ob varnem vodstvu Clippersov sta v igro Teličke še pred vrnitvijo Dončiča na parket z zadetimi trojkami vrnila Seth Curry in Porzingis. Popoln povratek in izenačenje je z uspešnim in svojim značilnim ‘kljukastim’ metom zrežiral Marijanović, za drugo vodstvo Dallasa na tekmi pa je s prostima metoma poskrbel Dončić (92/90).

Ob izenačeni končnici so v zadnjih minutah Dallas potopile tri neodgovorjene trojke Leonarda in Landrya Shameta. Z enako mero izza črte je nato odgovoril Dončić, upanje pa je z zabijanjem še dodatno vlil Kleber (105:108). Z ukradeno žogo je v zadnji minuti Dallas slednjo spravil do Hardawaya, a je ta zgrešil trojko za podaljšek. 13 sekund do konca je za dodatno dramo na strani Clippersov dva prosta meta, ki bi odločila srečanje, zgrešil Jamychal Green. Glavni strateg domačih Rick Carlisle je sicer zrisal poslednji napad, ki naj bi ga Dončić zaključil z metom za tri, a so gostje nad njim pravočasno uspeli narediti prekršek. Luka je prvi prosti met zapravil in bil primoran drugega zgrešiti namerno. Skok za odbito žogo je pobral Leonard in z dvema uspešnima prostima metoma zapečatil usodo Dallasa. Končni izid 107:110 je z zadnjim, a nepomembnim košem postavil Dončić.

Los Angeles Clippers, ki ostajajo trn v peti slovenskemu zvezdniku, so tako prekinili niz štirih zaporednih zmag Dallsa. Ta se bo v petek pozno ponoči znova pomeril s Portlandom, za katerega točkovne rekorde v zadnjih dneh postavlja neizprosni Damian Lillard.