Težko prigarana zmaga Slovenije nad Hrvaško

Zagreb – Slovenska moška članska košarkarska reprezentanca je uspešno začela kvalifikacije za svetovno prvenstvo leta 2023, ki ga bodo med 25. avgustom in 10. septembrom 2023, gostile Indonezija (Džakarta), Japonska (Okinava) in Filipini (Manila). Izbranci selektorja Aleksandra Sekulića so v Zagrebu s 76:74 premagali hrvaško izbrano vrsto. V nedeljo ob 20. uri se bodo v Kopru pomerili še s Švedsko.

KVALIFIKACIJE ZA SVETOVNO PRVENSTVO 2023
SKUPINA C, 1. KOLO
Četrtek, 25. november 2021
Zagreb – Košarkarski center Dražen Petrović
HRVAŠKA : SLOVENIJA 74:76 (56:55, 39:41, 19:16)

Strelci za Slovenijo: Rupnik 11, Nikolić 6, Prepelič 16, Murić 14 (10 skokov), Blažič 15 (9 skokov), M. Lapornik 2, Hodžić, L. Lapornik, Dimec 8 (5 skokov), Macura, Čebašek 4.STATISTIKA TEKME
FOTOGALERIJA
IZIDI IN LESTVICE KVALIFIKACIJ ZA SP 2023

Selektor Aleksander Sekulić v postavo za dvoboj s Hrvati izmed štirinajsterice košarkarjev ni uvrstil Matica Rebca in Blaža Habota. V uvodnih minutah je na parket poslal postavo Luka Rupnik, Alen Hodžić, Jaka Blažič, Edo Murić in Žiga Dimec.

PODSTRAN MOŠKE ČLANSKE REPREZENTANCE

Slovenija bo v prvem delu kvalifikacij odigrala šest tekem, v nadaljevanje kvalifikacij pa se bodo uvrstile po tri najboljše ekipe iz vsake štiričlanske skupine. Po nadaljnjih šestih tekmah bo vozovnice za SP dobilo dvanajst reprezentanc iz Evrope.

Slovenija je v boj za četrti nastop na svetovnih prvenstvih krenila kot četrta reprezentanca na svetu po lestvici FIBA. Njen prvi tekmec pa z 21. mesta in povsem pomlajeno ekipo. Seveda so na obeh straneh manjkali igralci iz evrolige in lige NBA.

Breme favorita brez petih članov olimpijske selekcije (Dončić, Čančar, Tobey, Dragić, Hrovat) je Slovenija upravičila s precejšnjimi težavami in obilico napetosti v zadnjih minutah tekme.

Na začetku je imela zelo nizek odstotek zadetih metov; prvo četrtino je končala s 26-odstotnim metom iz igre, do 16. minute (33:27) pa je zadela vsega šest metov iz igre. Hrvaška je pred tem vodila že z desetimi točkami prednosti (28:18).

Čeprav je v prvem polčasu za Slovenijo le šest igralcev doseglo točke (Blažič 14, Rupnik 10), je semafor v dvorani Dražen Petrović kazal 39:41 za goste. Slovenija je na odmor odšla z metom 8:23 (trojke 5:18), osmimi izgubljenimi žogami in zgolj petimi podajami. Tehtnico je na svojo stran obrnila z bolj čvrsto obrambo in dobila skok v drugi četrtini z 12:6.

V drugem polčasu se stvari niso bistveno spremenile. Mlada zasedba Hrvaške ji je z borbeno predstavo povzročila kup preglavic in le zavoljo prebliskov posameznikov so v zaključku tekme prišli do pomembnih dveh točk proti na papirju drugi najboljši ekipi v skupini.

Poleg devetih točk Klemna Prepeliča v zadnji četrtini je bila odločilna tudi trojka z dodatnim prostim metom Jakoba Čebaška 48 sekund pred koncem. Slovenija je s štirimi točkami povedla 72:69 in po osebni napaki najnevarnejšega domačega igralca Filipa Bundovića (16 točk, 7 skokov) pet sekund pred iztekom časa potrdila zmago.

Prepelič je 16 točk dosegel ob metu iz igre 3:13 (trojke 1:7). Jaka Blažič je zbral točko manj (9 skokov, met 3:8), Edo Murić je ob 14 točkah (met 4:11) pobral deset skokov, enajst točk (met 1:5) pa je prispeval Luka Rupnik

SPLETNA STRAN KVALIFIKACIJ ZA SVETOVNO PRVENSTVO 2023

Aleksander Sekulić, selektor slovenske moške reprezentance:
”Zavedali smo se, da bo tekma težka, saj smo igrali proti mladi in agresivni zasedbi Hrvaške pred njenim občinstvom. Zelo sem zadovoljen z zmago, saj v teh kvalifikacijah šteje vsaka točko. S to zmago nam je padlo določeno breme s hrbta in prepričan sem, da bo na naslednjih tekmah lažje.”

Edo Murić, kapetan slovenske moške reprezentance:
”Vedeli smo, da nas čaka težka tekma. Na Hrvaškem je prišlo do spremembe generacije in ti mladi, zelo perspektivni gledalci, so se želeli dokazati. Igrali so zelo agresivno, ekipno in nam povzročali veliko težav. Ponosen sem na vse fante, saj smo kljub slabši predstavi v napadu vztrajali, se borili in na koncu prišli do zelo pomembne zmage sredi Zagreba.”

Klemen Prepelič, slovenski reprezentant:
”Vedeli smo, da v teh kvalifikacijskih oknih ni lahko igrati težkih tekem. Zbrali smo se v kar solidni postavi, žal brez Mikea in Gregorja, in upravičili pričakovanja. V zadnjih minutah smo uveljavili izkušnje in prišli do pomembne zmage.”

V drugi tekmi skupine C smo bili priča skandinavskemu obračunu med Švedsko in Finsko. Boljši so bili Švedi, ki so zmagali z 72:62. Drugo kolo uvodnega cikla kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2023 bo na sporedu že to nedeljo. #mojtim bo v Kopru gostil Švedsko, Hrvati pa bodo gostovali na Finskem.

Vstopnice za domačo tekmo s Švedsko v predprodaji 10 €
Vstopnice za domači dvoboj s Švedsko, ki ga bo #mojtim v Kopru odigral v nedeljo, 28. novembra, ob 20. uri, so na voljo na vseh prodajnih mestih EVENTIMA in PETROLA. Cena v predprodaji je 10 €, ob nakupu treh vstopnic pa četrto vstopnico prejmete brezplačno. Na dan tekme bo cena vstopnice 15 €. Sedežni red ni določen, izbira sedišč je prosta, pri čemer je potrebno upoštevati omejitev, da mora biti med gledalci eno sedišče prosto v vsako smer. Otroci do dopolnjenega šestega leta imajo na tekmo prost vstop.

Obvezno je izpolnjevanje pogoja PCT za vse gledalce razen za osebe, ki še niso dopolnile 12 let. Hitro testiranje pred dvorano ne bo organizirano. Uporaba zaščitne maske je obvezna, razen za otroke do dopolnjenega 6. leta starosti.  Kot ustrezne zaščitne maske se štejejo samo zaščitne kirurške maske ali maske tipa FFP2. Gledalce se poziva, da na tekmo pridejo pravočasno, saj zaradi striktnega preverjanja izpolnjevanja PCT pogoja skupaj z osebnim dokumentom lahko pride do počasnejšega vstopa na prizorišče tekme.