Španci so evropski prvaki!

Dočakali smo finale letošnjega evropskega prvenstva, v katerem sta se pomerili Francija in Španija. Dolgoletna rivala, ki se za medalje borita že najmanj dvajset let na letni ravni, sta se pomerila kar v finalu.

Španija je hitro povedla proti Franciji in kmalu vodila za deset točk. Po tem, ko so Francozi v prvi četrtini zaostajali za devet točk, so v drugi četrtini padli še nekoliko nižje. Špansko Furioso je vodil Juancho Hernangomez, ki je v devetih minutah igre dosegel že 18 točk in rešetal francoski koš. Kar je razlikovalo ekipi, sta bila odstotka meta. Španija je za tri metala več kot 60-odstotno, Francija komaj 30-odstotno. Francozi so po drugi strani za dve metali skoraj 90-odstotno, a z zelo malo meti, Španci pa so se držali okoli 55-odstotnega meta. Španci so kmalu povedli za dvajset točk, a so se tik pred polčasom nekoliko ohladili.

Dve trojki Francozov, nazadnje Evana Fournierja, jih je približala na dvanajst točk zaostanka. Sledila je minuta odmora Sergia Scariola. Francozi so ustavili napad Špancev, tik pred zvokom sirene pa je Evan Fournier zabil za približanje na 10 točk zaostanka. V približno dveh minutah so francoski košarkarji razpolovili prednost in čakal nas je napet drugi polčas.

Drugi polčas je v drugi minuti otvoril Yabusele s tako imenovanim “plus one” in znižal na sedem točk. V naslednjem napadu je ponovno zadel Yabusele in to je bila že 16 točka Francije, brez da bi zadeli Španci. Razigrani Francozi so na krilih Yabuseleja hitro prišli le na tri točke zaostanka in sledila je nujna minuta odmora. Zadeta meta Willyja Hernangomeza in Fernandeza sta Špance vrnila na osem točk orednostim sledila pa je še 20 točka Juancha. Eksplozivno so Španci še ukradli žogo in se vrnili na udobnih dvanajst točk prednosti.

Zadnjo četrtino je otvorila tehnična napaka za Sergia Scariola, ki je dejal: “To je finale in tehnično mi boste dali, ker imam prav?”. Ob rezultatu 68-60 se je žoga namreč dotaknila obroča, a so sodniki to spregledali. Po prostih metih je na drugi strani zadel Juancho Hernangomez še eno trojko in postavil nov rekord v finalih evropskih prvenstev. Odličen prodor Huertela je šest minut in pol Francijo približal na osem točk. Na drugi strani pa je po odlični podaji odgovoril Juancho in dosegel svojo 25 točko. Tri minute pred koncem je Lorenzo Brown povišal na dvanajst točk, Rudy Gobert pa je s svojo šesto točko na tekmi vrnil “udarec”. Dve minuti pred koncem je Juancho Hernangomez s črte prostih metov dosegel še svojo 28 točko in ob glasnem navijanju “MVP” s strani navijačev je Španiji prinesel dvanajst točk prednosti. Po zgrešenem metu Francozov so zadeli še trojko in povedli s 15 točkami. Trojko je vrnil Huertel, španska ekipa je vse skupaj rutinirano odpeljala do konca.