Slovenija z vsemi močmi do otvoritvene zmage

Slovenija je po dopoldanskih težavah z avtobusom in taksiji končno dočakala prvi nastop na Eurobasketu. Latvija z dvojcem Valančiunas in Sabonis vedno velja za trd oreh, v nemški dvorani pa jih je podpiralo tudi lepo število navijačev.

Tekmo je lepo otvoril Jaka Blažič, ki ga je v pripravljalnih tekmah pestila slabša forma. Vodstvo z 9-4 se je sicer hitro zmanjšalo, saj Litva na čelu z Lekavičiusom Slovencem ni pustila do večje prednosti. V prvi četrtini je dosegel 8 točk, na drugi strani pa so mu stali Tobey, G. Dragić in Dončić s 5 točkami in Blažič s šestimi. Prva četrtina se je z bombastičnim zaključkom končala s 27-27.

Drugo četrtino je otvoril Žiga Dimec, ki zna biti tudi tokrat prelepo presenečenje reprezentance. Ko je Slovenija naletela na krajše obdobje težav, je nastopil Blažič in skupaj s Tobeyem posrkbel za odcepitev za sedem točk. Po dveh zaporednih koših Litve, ki ji je Slovenija pustila preveč prostora, in izgubljeni žogi Gorana Dragića, je bila Litva že bližje. Kapetan pa se ni dal, z ukradeno žogo in enostavnim polaganjem je povišal na pet točk prednosti. Kuzminskas pa je bil v drugi četrtini vroč in zadel je za tri. Na drugi strani pa ponovno Gogi, ki je odgovoril s svojo trojko. V zadnji minuti pred polčasom je nastopil Vlatko Čančar – blokada pri prodoru Kuzminskasa, nato pa tako imenovani plus one nad Valančiunasom. Prav prek njegove roke pa je ob zvoku sirene trojko zadel Grigonis za 51-48.

Drugi polčas je Litva začela z metom, ki jih je približal na eno točko zaostanka. Grigonis je nadaljeval tam, kjer je končal pred odmorom – pri trojki. Po dolgem času je Litva povedla za dve točki, z dvema podajama Blažiču in Tobeyu pa se je ogrel Luka Dončić. Po štirih točkah prednosti za Litvo in nekaj vročih glavah v vrstah Slovenije je Vlatko Čančar zadel za tri. Koraki Sabonisa na drugi strani in zabijanje Tobeya so Slovenijo vrnili na prave tirnice. Nekaj sreče za slovensko reprezentanco v naslednjih napadih je rezultat držalo pri 60-57. Ko se je že zdelo, da bo Slovenija tekmo enostavneje odpeljala dalje, se je Litva ponovno približala na dve točki – predvsem na ramenih odlične igre Kuzminskasa. Še ena ukradena žoga Gorana Dragića je #mojtim popeljala nazaj na štiri točke prednosti. Minuto in pol do konca je Aleksandar Sekulić na klop potegnil vse najboljše posameznike. Če je Slovenija odlično zaustavljala dvojec Sabonis-Valančiunas, je Litva zaustavljala Dončića. Obe ekipi sta izpolnili bonus, kar je pomenilo vrsto izvajanj prostih metov. Zadeti met Kuzminskasa in njegova 16 točka je izenačila tekmo na 67-67. Po njegovih zgrešenih metih je zadel Goran Dragić zadel za ponovno vodstvo z 69-67 in konec tretje četrtine.

Zadnja četrtina se je začela mirno, a ekstremno pridobila na napetosti. Na ramenih podaj in zadetih metov Sabonisa je Litva prevzela nadzor in povedla za najvišjih 5 točk. Dončićeva podaja pod koš k Čančarju je znižala na 76-78, sledili pa so prosti meti Domantasa Sabonisa. Kopija akcije, tokrat s Tobeyem, je prinesla zaostanek zgolj za točko, saj je Sabonis zadel le en prosti met. V tem trenutku so bile do konca le še štiri minute. Zgrešena trojka Luke je letela v roke Mika Tobeya, ki je Slovenijo obdržal na točki zaostanka. Luka je organizacijo vzel v svoje roke, podal Tobeyu in Slovenija je spet vodila. In ko je najtežje nastopi zlati kapetan Goran Dragić, ki je s trojko povišal na štiri točke prednosti. Skok v napadu in osebna napaka nad Tobeyem sta iztisnila en zadeti prosti met in vodstvo za pet točk – točno dve minuti pred koncem. Osebna napaka v napadu Domantasa Sabonisa nad Dončićem je bila po sodniškem pregledu nešportna napaka. Magični deček Slovenije je zadel dva prosta meta za 88-81, sledil pa je še napad slovenske reprezentance. Ker sta bili obe ekipi v bonusu smo do konca spremljali ponovno izvajanje prostih metov. Jaka Blažič je zadel dvakrat, na drugi strani je odgovoril Jokubaitis s prvima točkama na tekmi in 18 sekund pred koncem smo spremljali še minuto odmora. Po manjši zmedi je tekmo s polaganjem zaključil kdo drug kot The Dragon.

Slovenija : Litva – 92:85