#rakete do zgodovinske zmage

Strasbourg – Ženska članska reprezentanca je na svoji tretji tekmi na EuroBasketu vknjižila svojo drugo zmago. #rakete so na tekmi tretjega kola v skupini C po trdem boju z 91:81 ugnale Bosno in Hercegovino. Varovanke Damirja Grgića so si tem že zagotovile vsaj tretje mesto v skupini in igranje v ponedeljkovih dodatnih kvalifikacijah za mesto v četrtfinalu. Njihova končna uvrstitev s skupini C pa bo znana po srečanju med Belgijo in Turčijo. Slovenke so prvič v zgodovini na evropskih prvenstvih dosegle vsaj dve zmagi.

Evropsko prvenstvo, skupina C:
3. kolo, nedelja, 20. junij 2021
BOSNA IN HERCEGOVINA : SLOVENIJA 81:91 (58:74, 37:54, 25:23)

Strelke za Slovenijo: Lisec 22 (7 skokov), Oblak 13 (11 asistenc), Friškovec 15 (6 skokov), Evans 7 (10 skokov, 5 asistenc), Barič 12 (10 asistenc), Krošelj 8, Seničar, Goršič 3, Prezelj 7, Jakovina 2, Debeljak 2, Trebec.

STATISTIKA

Slovenska ženska reprezentanca je uspešno končala predtekmovanje na evropskem prvenstvu v Strasbourgu. V tretjem krogu je premagala Bosno in Hercegovino z 91:81.

#rakete so v predtekmovanju zabeležile dve zmagi in poraz, njihova uvrstitev v skupini C pa bo znana po zadnji tekmi med Belgijo in Turčijo danes ob 15. uri. V primeru zmage Turčije bi varovanke selektorja Damirja Grgića osvojile prvo mesto in se neposredno uvrstile v četrtfinale, sicer pa bodo morale v ponedeljek igrati dodatne kvalifikacije.

Če bo Belgija premagala Turčijo, bo Slovenija osvojila tretje mesto in se bo v repasažu srečala z drugouvrščeno ekipo iz skupine D. Ta bo znana šele danes zvečer, ko se bosta v zadnji tekmi predtekmovanja v tekmi za prvo mesto srečali še neporaženi Francija in Rusija.

Slovenija je po uvodni zmagi proti Turčiji s 25 točkami razlike in katastrofalni predstavi naslednji dan proti Belgiji (-35) tokrat spet pokazala svoj pravi obraz. S čvrsto obrambo in kolektivno igro po celem igrišču je v treh četrtinah razorožila najnevarnejše igralke Bosne in Hercegovine ter z borbeno predstavo v zadnjih desetih minutah zadržala prednost.

Slovenija si je pot do zmage tlakovala v drugi četrtini, ki jo je dobila z 31:12. Njena statistika ob polčasu je bila impresivna. Zadela je devet trojk iz petnajstih poskusov, imela je 18 podaj, devet igralk pa se je vpisalo med strelke.

Tudi v tretji četrtini je kazalo na gladko zmago, saj so #rakete v 28. minuti povedle z 72:47. A sledil je nepričakovan padec v njeni igri, tako da je BiH iz minute v minuto nižala zaostanek. V 33. se je približala na 74:64, v 36. na 80:73, pol minute kasneje pa so imele tekmice celo priložnost znižati zaostanek na vsega tri točke, vendar je njihova zvezdnica iz ZDA Jonquel Jones zgrešil prosti met.

V zaključku tekme sta odločilni vlogi odigrala Eva Lisec in Nika Barič. Prva je s petimi zaporednimi točkami Slovenijo popeljala do vodstva 86:81, Baričeva pa je s črte prostih metov zapečatila zasluženo zmago.

Eva Lisec je dosegla 22 točk (met 10:18) in zbrala sedem skokov. Teja Oblak je prispevala 13 točk (trojke 3:4) in 11 podaj, Zala Friškovec je dosegla dve točki več (trojke 3:5), ključno vlogo pri zaustavljanju 198 centimetrov visoke rojakinje Jonesove pa je odigrala Shante Evans, ki je ob desetih skokih in petih podajah zbrala sedem točk. Tekmo je z dvojnim dvojčkom tako kot Oblakova končala tudi Nika Barič (12 točk, 10 podaj).

PODSTRAN ŽENSKE ČLANSKE REPREZENTANCE

Damir Grgić, selektor ženske članske reprezentance:
“Rad bi čestital igralkam za zasluženo zmago in karakter, ki so ga pokazale po tistem težkem porazu z Belgijo. Pokazali smo, kako si želimo igrati košarko. Manjši padec ob koncu tretje četrtine in začetku zadnje nas je pripeljal v situacijo, da so imele Bosanke priložnost za preobrat, a na koncu smo z našo kakovostjo dokazali, da smo v tem trenutku boljša ekipa od Bosne in Hercegovine.”

Nika Barič, kapetanka ženske članske reprezentance:
“Mislim, da smo po tisti tekmi z Belgijo pokazali čisto drug obraz. Pokazali smo naš pravi karakter in pravo igro, kar po petkovi tekmi res ni bilo lahko. Vsa čast dekletom za pristop. V drugem polčasu smo padle v igri, a mislim, da je bilo to povsem pričakovano. V odločilnih trenutkih smo ostale mirne in to je na koncu tudi prevesilo tehtnico v našo korist.”

Zala Friškovec, slovenska reprezentantka:
“Po tekmi, ki smo jo imele dva dni nazaj ni bilo lahko priti na igrišče samozavestno, a dokazali smo, da smo ekipa. Pokazali smo, da imamo nekaj v sebi, da lahko popravimo pristop in to nam je tudi uspelo. Zasluženo smo zmagali, sicer spet nismo pokazali naše najboljše predstave, a na koncu je zmaga tista, ki šteje.”