Poslavlja se legendarni Pau Gasol

Od igrišč se poslavlja španska košarkarska legenda Pau Gasol.

Po 22-letni karieri Gasol na klin obeša svoje košarkarske čevlje. Dvakratni zmagovalec lige NBA z Los Angeles Lakersi v letih 2009 in 2010 je svojo upokojitev naznanil na včerajšnji konferenci v rodni Barceloni.

»To je zelo težka in premišljena odločitev. Želel sem si končati dokler v igri še vedno uživam in ne zaradi kakšne poškodbe medtem ko sem na berglah,« je dejal 41-letni veteran.

Španski center je v bogati karieri osvojil praktično vse, kar se osvojiti da. S Španijo je bil svetovni prvak leta 2006, ko je bil tudi MVP turnirja na Japonskem. Osvojil je tri naslove evropskega prvaka ter dobil še dve srebrni in bronasti medalji. Z olimpijskih iger se je vrnil z dvema srebrnima in bronasto medaljo. V ligi NBA je igral skoraj 20 let, poleg Lakersov pa je zaigral še v dresu Memphisa, Chichaga, San Antonia in Milwaukeeja. Bil je šestkratni udeleženec tekme vseh zvezd. Dvakrat so ga izbrali v drugo in dvakrat v tretjo peterko sezone. Leta 2002 je bil kot prvi neameriški košarkar razglašen za najboljšega novinca sezone.

Letos Februarja se je vrnil v Barcelono, kjer je začel kariero. Z ekipo je bil blizu naslova evropskih prvakov, a so v finalu Katalonci klonili proti Anadolou Efesom. Zadnje dejanje v bogati karieri je opravil na olimpijskih igrah v Tokiu, kjer je reprezentanca Španije izpadla v četrtfinalu proti Američanom.

V svojem govoru, ki ga je imel v gledališču Liceu v Barceloni, se je Gasol v solzah spomnil tudi na svojega velikega prijatelja Kobeja Bryanta, ki je tragično končal v helihopterski nesreči. »Želim se posebej spomniti na Kobeja. Želim si, da bi bil tu z mano, toda življenje je včasih nepravično. Naučil me je postati boljši vodja, boljši tekmovalec in kaj pomeni biti zmagovalec.«