Nika Barič: “Tretja zaporedna uvrstitev na evropsko prvenstvo je velika stvar za tako majhno državo”

Ljubljana – Po zmagi 71:66 nad Bolgarkami v 5. kolu kvalifikacij za nastop na letošnjem evropskem prvenstvu je postalo dokončno jasno. Slovenska ženska članska košarkarska reprezentanca bo še tretjič zapored zaigrala na prvenstvu stare celine, ki ga bosta med 17. in 27. junijem gostila španska Valencia in francoski Strasbourg.

KVALIFIKACIJE ZA EVROPSKO PRVENSTVO 2021
SKUPINA A, 5. KOLO
Četrtek, 4. februar 2021
Ljubljana – dvorana Stožice
SLOVENIJA : BOLGARIJA 71:66 (55:51, 41:32, 20:18)

Strelke za Slovenijo: Krošelj, Oblak 16, Prezelj 14 (5 skokov), Seničar 4, Barič 10 (8 podaj, 5 skokov), Jakovina 2, Lisec 23 (7 skokov, 5 podaj), Friškovec 2, Trebec.STATISTIKA TEKME
IZIDI IN LESTVICE KVALIFIKACIJ ZA EP 2021

Po predvidevanjih je bila zmaga v mehurčku ljubljanske dvorane Stožice težko priigrana. Slavko Duščak, ki je ob odsotnosti selektorja Damirja Grgića prevzel vajeti reprezentance, je od svojih izbrank že od prve minute zahteval veliko mero bojevitosti. Na parket je poslal preizkušeno in uigrano peterko. Nika Barič, Teja Oblak, Annamaria Prezelj, Tina Jakovina in Eva Lisec so tekmo sicer začele s trojko Prezljeve, a jim v nadaljevanju igra nikakor ni stekla.

Bolgarke so tako povedle s 7:3 ter z natančnimi meti z razdalje Slovenkam povzročale veliko težav. Slednje so večji del polčasa resda vodile, a so gostje v 16. minuti povedle s 30:24. Po minuti odmora Slavka Duščaka pa so slovenske košarkarice le strnile svoje vrste. Na krilih Eve Lisec so v zadnjih štirih minutah naredile delni izid 17:2 in na odmor odšle z devetimi točkami prednosti (41:32)

Podoben razplet smo spremljali tudi v tretji četrtini. Bolgarke se niso predale in vztrajno lovile Slovenke, ki proti conski obrambi nikakor niso našle rešitve. Gostje so ta del igre dobile z izidom 19:14, zaostajale le še za štiri točke (51:55) in jasno je bilo, da bo o zmagovalkah odločalo zadnjih deset minut igre.

Ključne koše, potem ko so se gostje v 34. minuti približale na točko zaostanka (58:57), so dosegle Nika Barič, Annamaria Prezelj ter Eva Lisec. Z dvema trojkama prvih dveh ter dvema zaporednima košema najboljše igralke tekme je Slovenija dobre tri minute pred koncem povedla z 68:59.

Omenjene tri igralke in Teja Oblak (16 točk) so dosegle 63 od 71 točk Slovenije. Eva Lisec je zbrala 23 točk (met 11:17), sedem skokov in pet podaj (indeks 29), Nika Barič je 10 točkam dodala 8 podaj in 5 skokov, Annamaria Prezelj pa je tekmo končala s štirinajstimi točkami (trojke 2:3, 5 skokov).

PODSTRAN ŽENSKE ČLANSKE REPREZENTANCE V KVALIFIKACIJAH ZA EP 2021
SPLETNA STRAN KVALIFIKACIJ ZA EVROPSKO PRVENSTVO 2021

Slovenke pa s petimi zmagami niso zgolj vodilna reprezentanca skupine A. Še naprej so neporažene in imajo lepo priložnost, da tako ostane tudi v soboto. Za konec uspešnih kvalifikacij se bodo namreč Slovenke pomerile še z Islandkami. Tekma v dvorani Stožice se bo začela ob 17. uri, prav tako pa si jo boste lahko ogledali na Kanalu A. Prvi medsebojni obračun so slovenske košarkarice dobile s 94:58.

Slovenske košarkarice bodo tretjič zapored nastopile na evropskem prvenstvu; 2017 v Pragi so v predtekmovanju dosegle eno zmago in zasedle 14. mesto, v Nišu in Beogradu 2019 pa so se uvrstile v kvalifikacije za četrtfinale in po porazu z Belgijo osvojile deseto mesto.

Slavko Duščak, v.d. selektorja slovenske ženske članske reprezentance:
“Vedeli smo, da bo tekma težka, saj so bile Bolgarke zelo motivirane. V prvem polčasu smo slabo ustavljali njihove mete z razdalje, v drugem smo imeli nekaj težav z igro na cono, a v zaključku tekme smo pokazali kakovost in zasluženo zmagali. Čestitke igralkam in vsem v reprezentanci za tretjo zaporedno uvrstitev na evropsko prvenstvo.”

Nika Barič, kapetanka slovenske ženske članske reprezentance:
“Tekme, ki jih moraš zmagati, da si zagotoviš mesto na evropskem prvenstvu, so vedno najtežje. Bolgarke so se dobro pripravile na nas, prikazale najboljšo predstavo v teh kvalifikacijah, toda me smo z izkušnjami in kvaliteto tehtnico prevesile na našo stran. Tretja zaporedna uvrstitev na evropsko prvenstvo je velika stvar za tako majhno državo. Občutki ob tem so fenomenalni.”

Eva Lisec, slovenska reprezentantka:
“Čeprav je bila tekma za Bolgarke bolj pomembna, saj bi si z zmago zagotovile nastop na evropskem prvenstvu, smo nalogo opravile, kot se je od nas pričakovalo. Do konca tekme smo ostale zbrane in zasluženo prišle do nove zmage. Čestitke gredo tako strokovnemu štabu kot vsem igralkam. Ponosna sem na vse. Veselim se nastopa na evropskem prvenstvu, kjer sem prepričana, da nas čakajo velike in lepe stvari.”