#mojtim z zmago nad Švedsko na vrhu lestvice skupine C

Koper – Slovenska moška članska košarkarska reprezentanca je v koprski Bonifiki zabeležila še drugo zmago v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo leta 2023. Z rezultatom 94:89 je ugnala švedsko izbrano vrsto in uvodni kvalifikacijskih cikel zaključuje s stoodstotnim izkupičkom. #mojtim je s tem tudi vodilna reprezentanca skupine C.

KVALIFIKACIJE ZA SVETOVNO PRVENSTVO 2023
SKUPINA C, 2. KOLO

Nedelja, 28. november 2021
Koper – Arena Bonifika
SLOVENIJA : ŠVEDSKA 94:89 (67:63, 42:44, 17:24)

Strelci za Slovenijo: Rebec, Rupnik 1, Nikolić 14 (5 podaj), Prepelič 30 (8 podaj), Murić 12 (5 skokov), Blažič 23 (9 skokov, 5 podaj), M. Lapornik, L. Lapornik 4, Dimec 3 (5 skokov), Macura 4, Čebašek 3.

STATISTIKA TEKME
FOTOGALERIJA
IZIDI IN LESTVICE KVALIFIKACIJ ZA SP 2023

Selektor Aleksander Sekulić za razliko od tekme v Zagrebu v postavo za dvoboj s Švedi izmed štirinajsterice košarkarjev tokat ni uvrstil Alena Hodžića in Jana Kosija. Tudi tekmo pa je začel z nekoliko spremenjeno postavo. Na parket so pritekli Aleksej Nikolić, Jaka Blažič, Luka Lapornik, Edo Murić in Žiga Dimec.

PODSTRAN MOŠKE ČLANSKE REPREZENTANCE

Švedska je bila v vodstvu skoraj toliko časa kot Slovenija in selektorju Aleksandru Sekuliću povzročila kar nekaj sivih las. V prvem polčasu s trojkami, v nadaljevanju pa z nepopustljivo igro, ki so jo evropski prvaki strli šele v sklepnih minutah.

Podobno kot pred štirimi dnevi v Zagrebu, je Sloveniji v prvem polčasu šepal met, Švedska pa je na koncu dobila tudi skok (32:31). Odločilne so bile znova predstave posameznikov, v prvi vrsti Klemna Prepeliča, ki je dosegel 30 točk (trojke 4:8, 8 podaj), od tega dvajset v drugem polčasu, ter Jake Blažiča, ki je tekmo končal pri 23 točkah (met iz igre 7:14), 9 skokih ter 5 podajah. Aleksej Nikolić je prispeval 14 točk (trojke 4:7), Edo Murić pa 12 (met iz igre 5:7).

Slovenija je prvič na tekmi povedla šele v 15. minuti, najvišjo razliko na tekmi pa si je priigrala na začetku drugega dela po delnem izidu 10:0 – 52:44.

A Švedska se ni predala kar tako. Pri svoji borbeni igri je vztrajala vse do konca; v 36. minuti je zaostajala vsega za točko (81:80), nato pa je Slovenija vendarle uveljavila svojo kakovost in izkušnje ter s prvo postavo Nikolić, Prepelič, Blažič, Murić, Dimec tekmo odločila sebi v prid pred končnico (88:82).

SPLETNA STRAN KVALIFIKACIJ ZA SVETOVNO PRVENSTVO 2023

Aleksander Sekulić, selektor slovenske moške reprezentance:
”Švedska ni slaba ekipa. Dobro se je pripravila na našo igro, zato smo morali pokazati vse svoje znanje in izkušnje. Fantom sem med odmorom dejal, da tekma ni šprint, ampak maraton. Treba je bilo utrujati tekmeca in ga na koncu streti. Dober začetek kvalifikacij, je krasna spodbuda za naprej.”

Edo Murić, kapetan slovenske moške reprezentance:
”Za seboj imamo dve težki in izenačeni tekmi, predvsem pa dve zmagi in vodstvo v skupini. Tako kot proti Hrvaški smo tekmo odprli precej medlo, povsem drugače kot tekmec, ki je zadeval z vseh strani. V drugem polčasu smo zaigrali agresivneje v obrambi ter z dobro kolektivno predstavo prišli do zaslužene in pomembne zmage.”

Klemen Prepelič, slovenski reprezentant:
”Lahkih tekem v teh kvalifikacijah ni. Že v prejšnjih smo se opekli in s fanti smo se dogovorili, da ne smemo manjkati na naslednjem velikem tekmovanju. Imamo zlato generacijo z Luko Dončićem na čelu in vsi si želimo znova igrati z njim. Imamo homogeno ekipo, v kateri so naloge jasno razdeljene. Danes sva izstopala jaz in Blažič, v prvem polčasu Nikolić, zadnjič Rupnik, … To je naša moč. Odlično je, da smo dve tesni tekmi prevesili v svojo korist in začeli kvalifikacije z dvema zmagama.”

V drugi tekmi skupine C je do prve zmage prišla Finska, ki je na domačem parketu s 77:71 ugnala Hrvaško. Po uvodnem kvalifikacijskem ciklu je #mojtim tako z dvema zmagama vodilna reprezentanca skupine. Kvalifikacije se bodo nadaljevale februarja prihodnje leto, ko se bodo Slovenci dvakrat pomerili s Finci. V petek, 25. februarja bodo najprej gostovali ter v ponedeljek, 28. februarja igrali še pred domačimi navijači.

Svetovno prvenstvo bo sicer na sporedu med 25. avgustom in 10. septembrom 2023, gostile pa ga bodo Indonezija (Džakarta), Japonska (Okinava) in Filipini (Manila).