#mojtim ponižal Angolo

Kaunas – Slovenska moška članska košarkarska reprezentanca je odločno začela olimpijski kvalifikacijski turnir v Kaunasu. Angolo, ki je uvodni dan turnirja doživela poraz 64:83 proti Poljski, je #mojtim ugnal s 118:68 ter si tako že priigral mesto v polfinalu turnirja. Slovence v četrtek ob 15.30 uri po slovenskem času čaka še obračun s Poljaki, ki bo odločal o prvem mestu v skupini. Tudi to tekmo si boste v neposrednem prenosu lahko ogledali na Kanalu A.
OLIMPIJSKI KVALIFIKACIJSKI TURNIR

Sreda, 30. junij, 2021
Kaunas – Žalgirio Arena
ANGOLA – SLOVENIJA 68:118 (44:90, 30:64, 9:33)

Strelci za Slovenijo: Rupnik 12 (6 podaj), Nikolić 9, Murić 10, Tobey 12, Blažič 5 (5 skokov), Hrovat 10, Dimec 8 (6 skokov), Dragić 16, Čančar 13, Čebašek 10, Dončić 13 (9 podaj in 6 skokov)..

STATISTIKA TEKME
PODSTRAN MOŠKE ČLANSKE REPREZENTANCE

Enaindvajseti dan skupnega druženja so slovenski reprezentanti dočakali uvodno tekmo na olimpijskem kvalifikacijskem turnirju v Kaunasu. Selektor Aleksander Sekulić je proti Angoli v začetno peterko uvrstil Luko Dončića, Zorana Dragića, Jako Blažiča, Vlatka Čančarja in Mike Tobeya. Peterica je dvoboj začela odlično, kmalu povedla s 13:0 in navdušila glasne slovenske navijače, ki so se tudi v Kaunasu zbrali v lepem številu.

V 10. minuti je Slovenija vodila 29:9, v 13. minuti pa je imela že 30 točk naskoka (41:11). Preostanek srečanja je bil tako zgolj formalnost in priložnost za selektorja Aleksandra Sekulića, da je preizkusil različice za naslednje, bolj pomembne in izenačene obračune.

Kar osem igralcev Slovenije je imelo dvomestno število točk, Zoran Dragić pa je bil s 16 točkami prvi strelec moštva. Luka Dončić je dosegel 13 točk ter zbral devet podaj in šest skokov (indeks 26). Trinajst točk je prispeval tudi Vlatko Čančar (trojke 3:6), dvanajst sta jih zbrala Mike Tobey (met 5:6, 4 skoke) in Luka Rupnik (6 podaj), deset pa Edo Murić (met 4:5, 4 podaje), Gregor Hrovat (trojke 2:3, 4 skoke) in Jakob Čebašek (met 4:4). Med strelce se je vpisalo vseh enajst igralcev, ki je stopilo na parket. Klemen Prepelič zaradi bolečin v vratu na tekmi ni zaigral.

Slovenija z Luko Dončićem na čelu je ob trideseti obletnici samostojne države poskrbela za nov mejnik v zgodovini slovenske košarke. Ob polčasu je izenačila najvišje število doseženih točk v prvih dvajsetih minutah na vseh uradnih tekmah. Štiriinšestdeset točk je Slovenija v prvem polčasu dosegla tudi v kvalifikacijah za EP 2017 proti Kosovu (končni izid 113:68).

Hkrati je zabeležila tretjo najvišjo zmago v zgodovini slovenske reprezentance. Zaostala je za 61 točkami na prijateljski tekmi proti Libanonu 2006 v Mariboru (114:53) ter 55 točkami proti Moldaviji 1993 v Vroclavu 1993 (122:67). S 118 doseženimi točkami je zaostala le za zmago proti Moldaviji 1993 in prvič po četrtfinalu eurobasketa 2017 proti Latviji presegla mejo 100 dosežnih točk.

Aleksander Sekulić, selektor moške članske reprezentance:
”Izpolnili smo osnovni cilj, ki je bil zmagati. Tekmo smo začeli zelo dobro, v obrambi smo bili zbrani in zato nam je hitro steklo tudi v napadu. Mislim, da smo vsi uživali v predstavi. Napadalno smo bili zelo razpoloženi, saj imamo ekipo, v kateri so vsi sposobni zadeti. Zdaj nas čaka regeneracija do naslednje tekme. Zavedamo se, da bo Poljska veliko trši tekmec. Je izkušena ekipa, ki že vrsto let igra v enaki postavi in ki ima tako dobre strelce z razdalje kot odlične posameznike pod obročema.”

Edo Murić, kapetan slovenske reprezentance:
“Vedeli smo, da moramo dobiti eno od dveh tekem v skupini, zato smo dvoboj z Angolo vzeli kot finale pred finalom. Veseli smo, da smo pokazali pravi obraz, da smo garali od prve do zadnje minute in da tekmecu nismo dali nobenih možnosti. Že jutri nas čaka veliko bolj zahteven nasprotnik, zato se moramo spočiti in čim bolje pripraviti na Poljsko.”

Luka Dončić, slovenski reprezentant:
“Ključno je bilo, da smo tekmo začeli z zmagovalno mentaliteto. Vedeli smo, da ekipa Angole igra agresivno, zato smo od prve minute dalje igrali zavzeto in zbrano. Ko smo naredili razliko na semaforju, smo se sprostili in začeli uživati. Navdušuje me ekipni duh te ekipe in veselim se naslednjih tekem.”

Z zmago nad Angolo si je slovenska reprezentanca torej že zagotovila napredovanje v polfinale. V četrtek ob 15.30 uri po slovenskem času (prenos na Kanalu A) #mojtim čaka še obračun s Poljsko, ki bo odločal o prvem mestu v skupini B. Poljaki so namreč uvodni dan turnirja Angolce ugnali s 83:64 ter bodo prav tako zaigrali v polfinalu.

V petek je v Kaunasu prost dan, polfinalna obračuna pa sta na sporedu v soboto (A1 : B2 in A2 : B1). V skupini A je Litva prvi dan turnirja s 76:65 premagala Venezuelo, do konca skupinskega dela pa sta na sporedu še dvoboja Venezuela : Južna Koreja in Južna Koreja : Litva. V nedeljo sledi finalni obračun zmagovalcev polfinala, ki bo prinesel udeleženca olimpijskih iger.

SPLETNA STRAN OLIMPIJSKEGA KVALIFIKACIJSKEGA TURNIRJA V KAUNASU

Štirje olimpijski kvalifikacijski turnirji sicer med 29. junijem in 4. julijem potekajo v Beogradu, Kaunasu, Splitu in kanadski Victorii. Na olimpijske igre se bodo uvrstili le zmagovalci iz vsakega prizorišča. V Tokio so že uvrščene Španija, Francija, ZDA, Argentina, Avstralija, Nigerija, Iran ter Japonska.