Liga NOVA KBM: Prvi poraz Krke

Ljubljana – V 16. kolu Lige Nova KBM je Krka doživela prvi poraz v sezoni, Hopsi so na Polzeli slavili s 73:66. V Šenčurju so košarkarji ljubljanske Ilirije odlično igrali do zadnje četrtine, nato pa popustili in minimalne zmage so se veselili domači košarkarji (72:71). V Domžalah sta bila nasprotnika v prvem polčasu dokaj izenačena, v nadaljevanju pa so odlično predstavo prikazali košarkarji Helios Suns in Rogaško premagali s 87:57.

LIGA NOVA KBM, 1. DEL TEKMOVANJA

16. kolo
Torek, 31. januar

GORENJSKA GRADBENA DRUŽBA ŠENČUR : ILIRIJA 72:71 (15.20, 17:20, 19:22, 21:9)
Gorenjska gradbena družba Šenčur: Novak 8, Ožegovič 12 (5:5), Rojc 3 (3:4), Murić 5, Martinčič 5, Hrstić 10, Malovčič 3, Rudovič 3 (1:1), Walford 4, Ahmedović 19 (1:1).
Ilirija: Arslanagić 13 (2:3), Orel 15 (4:6), Pajić 2, Mikuš 2, Shashkov 4, Kureš 15 (3:6), Daneu 10 (0:2), Klobučar 10 (2:2).

Košarkarji Gorenjske gradbene družbe Šenčurja so po vrnitvi s turnirja regionalnega tekmovanja v Banjaluki vpisali deveto zmago v Ligi Nova KBM in prišli na polovični izkupiček na domačih tekmah (4-4). Premagali so Ilirijo, ki je bila v seriji štirih zmag in ki v 2023 še ni doživela poraza. Za Ljubljančane je bil to deseti poraz ob šestih zmagah.

Varovanci Miljana Pavkovića so do zmage prišli v zadnji četrtini, ko so uveljavili premoč pod obročema – ob polčasu so v skoku zaostajali 15:21, na koncu so ga dobili z 38:36, predvsem pa so v obrambi zaustavili mlade ljubljanske košarkarje. Ti so vodili večji del tekme, na začetku zadnjega dela z enajstimi točkami prednosti.

GGD Šenčur je izenačil pet minut pred koncem (64:64), v napeti končnici pa bi lahko gostje tudi slavili, vendar je Luka Kureš (15 točk, trojke 4:5) ob zvoku sirene zgrešil met za tri točke.

Tako je obveljal zmagoviti koš za Gorence Emirja Ahmedovića 18 sekund pred koncem, ko je iz obrata zadel za 72:69. Ahmedović je bil z 19 točkami (met 9:15) najboljši posameznik tekme.

V naslednjem kolu bo GGD Šenčur gostil Hopse s Polzele (5. februar), Ilirija pa se bo v Tivoliju pomerila s Helios Suns (3. februar).

Miljan Pavković, trener GGD Šenčur: “Vidi se, da smo po težkih tekmah v regionalni ligi utrujeni. Želel sem, da so igralci borbeni, kolikor pač zmorejo, ampak niso bili. Premalo je bilo osredotočenosti, predvsem v napadu. Ilirija je mlada ekipa in mi smo ji dopustili, da se je razigrala. Mi smo bili tri četrtine tekme le nemi opazovalec. Reakcija zadnjih sedem minut pa je bila dobra in vidim, da moje opravičilo, da smo utrujeni zaradi turnirja v Banja Luki, pade v vodo. Tekmo je odločila naša obramba v zadnjih minutah, ko je Ilirija padla v naš ritem. Res sem vesel te zmage, predvsem zaradi igralcev, saj je ritem tekmovanj naporen, pa tudi časa za pripravo za to tekmo praktično ni bilo. Upam, da se bomo do naslednje tekme v Ligi Nova KBM uspeli vsaj delno regenerirati.”

Jurij Ucman, pomočnik trenerja Ilirije“Rad bi čestital domačinom za zmago. V zadnji četrtini sta se videli naša neizkušenost in mladost. Do 35. minute smo imeli tekmo pod svojim nadzorom, ampak GGD Šenčur ima več izkušenj in domači igralci so imeli bolj trezno glavo. Enostavno smo ob koncu naredili preveč napak.”

HELIOS SUNS : ROGAŠKA 87:57 (16:14, 17:12, 25:18, 29:13)
Helios Suns: Luke 5 (1:1), Ferme 10 (2:4), Zemljič 10, Mirtič 11 (6:7), Buljević 17 (3:4), Oman 11, Tunstall 7, Filipovki 2, Sirc 14.
Rogaška: Jean-Baptiste 6 (1:2), Durnik 12, Močnik 1 (1:2), Tabak 9 (1:2), Špan 14 (4:4), Sivka 2, Kavkler 2 (2:2), Kraljević 5 (1:2), Miličević 6 (1:2).

Košarkarji Helios Suns so v tej sezoni oziroma na 27 tekmah v treh tekmovanjih izgubili le proti dvema ekipama; na začetku sezone s Cedevito Olimpijo v slovenskem superpokalu ter v Ligi Nova KBM dvakrat proti Krki.

Rogaška pričakovano ni bila kos zasedbi Dejana Jakare. Doživela je tretji zaporedni poraz in devetega v sezoni.

Helios Suns je prikazal še eno ekipno predstavo, v kateri se je deset igralcev vpisalo med strelce, šest pa jih je imelo dvomestno število točk. Prav toliko različnih igralcev je tudi doseglo trojke, ob tem, da v postavi ni bilo kapetana Blaža Mahkovica (počitek).

Lovro Buljević je za domače dosegel 17 točk (trojke 3:5, indeks 25), pri Rogaški, ki je zadela le dve trojki in imela 19 izgubljenih žog, pa je Jure Špan zbral 14 točk, Urban Durnik pa 12.

V naslednjem kolu bo Helios Suns gostoval pri Iliriji (3. februar), Rogaško pa 6. februarja doma čaka lokalni derbi s Termami Olimia.

Dejan Jakara, trener Helios Suns“Čestitam fantom za zmago. Že pred tekmo sem dejal, da lahko zmagamo tudi brez Mahkovica in Bačviča, saj sta se po štirinajstih dneh vrnila Tunstall in Luke. Fantje so se borili od prve do zadnje minute, na začetku nam ni steklo, saj je bila peterka povsem premešana. Na koncu pa mislim, da zaslužena zmaga.”

Peter Markovinovič, trener Rogaške“Čestitam, zaslužena zmaga Heliosa. Žal smo se upirali samo v prvem polčasu, v drugem pa smo popustili.”

HOPSI POLZELA : KRKA 73:66 (19:10, 14:14, 12:10, 28:32)
Hopsi Polzela: Pešak 5 (2:3), Besedić 17 (2:2), Glavan 3, Vranjkovič 9 (5:8), Grušovnik 2, Goltnik 13 (2:2), Vasilić 8 (4:5), Pelko 16 (8:9).
Krka: Stergar 9 (2:2), Cerkvenik 7, Stavrov 8 (2:9), Vucić 8 (0:1), Jurkovič 2, Spasojević 9 (1:5), Špan 17, Macura 6.

Košarkarji Krke so v šestnajstem nastopu v Ligi Nova KBM doživeli prvi poraz. Na gostovanju na Polzeli so morali priznati premoč Hopsom, ki so vpisali prvo zmago v 2023 oziroma šesto v sezoni.

Domačini so zasluženo prišli do dveh točk, saj so bili v ospredju vseh 40 minut. Izkoristili so nezbrano igro gostov, ki so nastopili z vsega devetimi igralci (manjkal je tudi prvi strelec Rok Stipčević) in poznala se jim je utrujenost po napornem ritmu tekem. Za njih je bila to osma tekma v januarju oziroma peta v desetih dneh.

Krka se je dobro minuto pred koncem srečanja približala na 67:63, nato tudi na 69:66, njihove upe pa je pokopal Milojko Vasilić najprej z dvema prostima metoma, nato pa z ukradeno žogo.

Največ točk za domače sta dosegla Jure Besedić (17 točk, 8 skokov) in Jure Pelko (16 točk), pri Krki, ki je zgrešila kar 12 prostih metov in imela 19 izgubljenih žog, pa je bil dvomestni le Jan Špan s 17 točkami.

Hopsi bodo 5. februarja gostovali v Šenčurju, Krka pa bo dan prej nastopila v Šentjurju.

Matiaž Čuješ, trener Hopsi Polzele“Težka tekma za Krko. Krka je bila do danes brez poraza. Mi smo se dogovorili, da igramo čvrsto obrambo in da probamo izkoristiti njihovo utrujenost po nastopih v regionalnem tekmovanju. Fantje so igrali vrhunsko v obrambi. Bili smo ekipa, zdržali do konca. Čestitam fantom za vrhunsko prikazano igro in zmago. Hvala tudi navijačem. Krki pa srečno v četrtek v Pokalu Spar.”

Gašper Okorn, trener Krke“Čestitam Polzeli za zasluženo zmago. Istočasno se opravičujem vsem našim navijačem in sponzorjem, saj smo, z eno besedo, prikazali sramotno predstavo. To je vse kar lahko povem, smo v nekakšnem prostem padu navzdol, potrebno je pokazati karakter in se iz tega vrniti.”