Liga Nova KBM: Helios prvi polfinalist, Ilirijani in Podčetrtani iztržili tretjo tekmo

Ljubljana – Danes so bile odigrane tri četrtfinalne tekme Lige Nova KBM, znan pa je tudi prvi polfinalist. Helios Suns je z zmago v Rogaški Slatini (56:92) iz nadaljnjega tekmovanja izločil Rogaško, nasprotnika v polfinalu pa še čaka. Ilirija je premagala Gorenjsko gradbeno družbo Šenčur z rezultatom 97:76 in iztržila tretjo tekmo, ki bo odigrana v Šenčurju. Tudi Terme Olimia Podčetrtek je z zmago nad Krko (92:81) poravnal izid v četrtfinalni seriji (1:1) Lige Nova KBM.

LIGA NOVA KBM, KONČNICA

2. tekme
Nedelja, 14. maj
ROGAŠKA : HELIOS SUNS 56:94 (11:20, 22:22, 8:24, 15:28)

Rogaška: Jean-Baptiste 9 (1:2), Durnik 4 (0:2), Močnik 3, Tabak 13, Špan 14 (5:8), Sivka 8, Kavkler 2, Miličević 3 (1:2).
Helios Suns: Ferme 4 (2:2), Zemljič 9, Mirtič 12 (0:4), Buljević 6 (1:2), Oman 6, Tunstall 23 (1:1), Bačvič, Mahkovic 31 (3:3), Sirc 1 (1:2), Babič 2 (0:2).

Domžalčani so prvi polfinalisti državnega prvenstva v košarki, po četrtkovi zanesljivi zmagi na domačih tleh z 89:71 so visoko slavili tudi na drugi v Rogaški Slatini.

Izbranci gostujočega trenerja Dejana Jakare so imeli le v uvodnih minutah nekaj težav s Slatinčani. Po zaostanku 5:9 v 4. minuti so povsem zagospodarili na parketu in v končnici uvodne četrtine povedli za deset točk (20:10), na veliki odmor pa so se odpravili s prednostjo devetih točk (42:33).

V drugem polčasu so bili za razred ali dva boljši od domačih košarkarjev. Ob koncu tretje četrtine so že imeli velikansko prednost 25 točk (64:39 in 66:41), najvišja na tekmi pa je znašala na koncu tekme – 38 točk (94:56).

V gostujoči ekipi sta bila najbolj učinkovita Blaž Mahkovic in Dennis Tunstall. Prvi je v Rogaški Slatini dosegel 31, drugi pa 23 točk in devet skokov. Austin Luke ni dosegel točke, zbral pa je 13 asistenc. V domači zasedbi je Jure Špan dosegel 14, Patrik Tabak pa 13 točk.

ILIRIJA : GORENJSKA GRADBENA DRUŽBA ŠENČUR 97:76 (26:23, 29:12, 21:28, 21:13)
Ilirija: Arslanagić 12 (3:4), Orel 15 (2:4), Shashkov 25 (5:5), Vončina 14 (4:4), Klobučar 11 (3:3), Gorbachov 5, Mikuš 2, Kureš 4, Daneu 9 (1:2).
Gorenjska gradbena družba Šenčur: Ožegovič 12 (2:2), Rojc 3 (1:2), Murić 19 (4:5), Rudovič 2, Walford 15 (1:1), Tešić 2, Martinčič 12, Hrštić 7 (2:2), Ahmedović 4.

V aktualni sezoni sta se nasprotnika pomerila štirikrat, z izjemo prve tekme, so bile preostale izenačene, saj je najvišja prednost ob zmagi znašala tri točke. Košarkarji Šenčurja so doma dobili prvo tekmo v četrtfinalni seriji na dve zmagi. Ljubljančani so sicer povedli z 82:83, zadnje štiri točke pa so dosegli domačini.

Danes z izjemo prve četrtine dvoboj ni bil izenačen. Košarkarji Ilirije so odločilno razliko naredili v drugi četrtini, ki so jo dobili s kar 29:12. Po trojki Adnana Arslanagića so domačini povedli za 21 točk (51:30).

V nadaljevanju je Ilirija uspešno zadržala točkovno prednost. Vmes je Šenčur zaostanek nekoliko zmanjšal, a so domačini do konca dvoboja obnovili prednost več kot 20 točk.

Pri Iliriji je 25 točk dosegel Alexander Shashkov, Arslanagić je vpisal 12 točk in 10 asistenc. Pri gostujoči zasedbi je bil z 19 točkami najbolj učinkovit Dino Murić.

V seriji na dve zmagi sta ekipi zdaj poravnani na 1:1. Odločilna tretja tekma bo v torek v Šenčurju.

TERME OLIMIA PODČETRTEK : KRKA 92:81 (30:11, 17:24, 27:20, 18:26)
Terme Olimia Podčetrtek: Kosič 24, Švigelj 10, Čebular 16 (0:2), Atanacković 15 (2:2), Tadić 10 (3:4), Strnad 15 (4:5), Struger 2.
Krka: Stergar 4 (4:6), Stipčević 12 (4:5), Stavrov 2, Vucić 13 (3:6), Spasojević 11 (4:4), Cerkvenik 14 (1:2), Jurković 14 (0:2), Špan 11 (1:2).

Po visoki zmagi Krke na prvi tekmi s 113:78, so visoko na drugi slavili še košarkarji iz Podčetrtka. Ti so predvsem po zaslugi sijajnega meta za tri točke (17:28) hitro nabrali prednost in izsilili odločilno tretjo tekmo. Ta bo v torek v Novem mestu.

Medtem ko je Krka v prvi četrtini grešila iz lepih položajev, so domačini do vrha napolnili koš gostov. Po prvih desetih minutah je njihova prednost znašala kar 19 točk po zaslugi šestih trojk iz devetih poskusov.

Krka je v drugem delu nekoliko zmanjšala zaostanek in na veliki odmor odšla z -12. In ko se je zdelo, da bodo Novomeščani v drugem polčasu le stopili na plin, so imeli domačini na boljše minute gostov vedno pripravljen odgovor.

Novomeščani so se še nekajkrat nekoliko približali, najprej na 11 točk šest minut pred koncem tekme, nato pa so še bolj zapretili v zaključku, a so košarkarji iz Podčetrtka v zadnjih dveh minutah zanesljivo preprečili preobrat gostov in slavili za 11 točk.

V domači zasedbi je najbolj izstopal Žan Kosić, ki je dosegel 24 točk in ob petih podajah zabeležil indeks 27. Še štirje drugi košarkarji so presegli mejo desetih točk, tudi Nikola Tadić, ki je ob desetih točkah pobral še 12 skokov.

Pri Krki, ki je zelo slabo metala za tri točke (6/25) in zgrešila deset prostih metov (17:27), sta po 14 točk dosegla Robert Jurkovič in Miha Cerkvenik.