Liga Nova KBM: Cedevita Olimpija prvi finalist, Rogaška izsilila tretjo polfinalno tekmo

Ljubljana – Ekipa Cedevite Olimpije je v dvokoraku postala finalistka Lige Nova KBM za sezono 2020/2021. V dveh polfinalnih srečanjih so bili Ljubljančani boljši od košarkarjev iz Domžal ter se pričakovano uvrstili v sklepno dejanje Lige Nova KBM. Rogaška pa je po podaljšku v domači dvorani izsilila še tretjo polfinalno tekmo v seriji s Krko, ki se v sredo, 19. maja, seli v nazaj v Novo mesto, s prenosom na televiziji Sportklub.

LIGA NOVA KBM, POLFINALE
2. TEKMA

Ponedeljek, 17. maja

HELIOS SUNS (4) : CEDEVITA OLIMPIJA (1) 64:79 (16:26, 12:24, 19:21, 17:8)
Helios Suns: Ferme 3, Bratec 9, Oman 4, Šikanič 3, Sekulović 7, Lorbek 17, Mahkovic 10, Prepelič 5, Keely 6.
Cedevita Olimpija: Radović 2, Perry 12, Hopkins 10, Murić 2, Blažič 5, Brown 16, Hodžić 8, Jones 5, Dimec 8, Marinković 7, Rupnik 4.
CELOTNA STATISTIKA
Košarkarji Cedevite Olimpije so prvi finalisti lige Nova KBM. V polfinalu so z 2:0 v zmagah nadigrali Helios Suns; po uvodni zmagi v Stožicah z 89:58 so danes v Domžalah slavili z 79:64. Cedevita Olimpija se bo v finalu na tri zmage pomerila z zmagovalcem dvoboja Rogaška – Krka.
Ljubljančani bodo šestindvajsetič igrali v finalu DP. Manjkali so le v treh izvedbah; prvič 2000, ko sta v finalu igrala Krka in Pivovarna Laško, ter nato še 2015 (Tajfun – Rogaška) in 2016 (Helios Suns – Zlatorog). Lovoriko so dvignili 17-krat, nazadnje v sezoni 2017/18. V zadnjih desetih letih – lani naslov ni bil podeljen zaradi pandemije novega koronavirusa – je Olimpija osemkrat igrala v finalu in le dvakrat zmagala. Poleg 2017/18 še 2016/17, ko je bila boljša od Rogaške.
Tudi do druge zmage v seriji s Helios Suns je Cedevita Olimpija prišla pričakovano in zanesljivo. Po dobrih treh četrtinah je v zadnjih desetih minutah nekoliko popustila, tako da so Domžalčani z nizom trojk prišli do častnega poraza. Prvi strelec tekme je bil član domače ekipe Domen Lorbek s 17 točkami (trojke 5:9), na drugi strani pa je bil najbolje ocenjeni igralec Rion Brown s 16 točkami (trojke 4:4) in šestimi skoki.

ROGAŠKA (3) : KRKA (2) 90:89 (19:24, 19:21, 16:20, 21:10, 15:14) * po podaljšku
Rogaška: Vujačić 20, Nichols 27, Igrutinović 6, Zupan 9, Gabrovšek 21, Šantelj 7.
Krka: Stergar 7, Stipčević 11, Vrabac 7, Barič 10, Kosi 7, Škifić 24, Lapornik 21, Vučetić 2.
Rogaška je s preobratom v zadnji četrtini in zbrano igro v podaljšku izsilila odločilno tretjo tekmo polfinala lige Nova KBM. Krko je v svoji dvorani premagala z 90:89.
Tretja tekma bo to sredo, 19. maja, v Novem mestu ob 20.30. Zmagovalec se bo uvrstil v finale, kjer je po dveh tekmah že Cedevita Olimpija.
Krka je imela vozovnico za finale praktično v žepu, saj je dobrih sedem minut pred koncem vodila za 14 točk (70:56). A sledil je njen petminutni strelski mrk, v katerem je Rogaška naredila delni izid 17:0 in prešla v vodstvo.
Rogaška je imela tri junake. David Gabrovšek je zadel za izenačenje ob koncu rednega dela ter dodal koš v podaljšku za 88:86. Skupno je zbral 21 točk in ujel šest odbitih žog. Točko manj je prispeval Petar Vujačić, a zadel pet trojk, vključno s tisto v zadnji minuti podaljška iz težkega položaja za 86:83. Prvi strelec tekme pa je bil David Nichols s 27 točkami.
Ameriški organizator igre je dobre tri sekunde pred koncem s črte prostih metov zabil zadnji žebelj v novomeško krsto. Iz igre je metal 7:15, proste mete 12:13, imel pa je še šest podaj za statistični indeks 25.
Pri gostih, ki so zadeli petnajst trojk in v napadu ujeli kar 18 odbitih žog, sta izstopala Jure Škifić s 24 točkami (met 8:14, 9 skokov) ter Luka Lapornik z enaindvajsetimi (5:10 za tri točke).