Klavžarja in Duščaka čaka mladinska Evroliga

Jutri se v Münchnu začenja drugi kvalifikacijski tunir mladinske Evrolige.

Vsako leto se 32 povabljenih mladinskih ekip meri za naslov najboljšega v Evropi, sistem tekmovanja pa je takšen, da se organizirajo štirje kvalifikacijski turnirji z osmimi udeleženimi ekipami, zmagovalci teh turnirjev pa se uvrstijo na zaključni turnir. Tam se jim nato pridružijo še ekipe, ki naknadno prejmejo posebno povabilo. V letošnji sezoni je bil že odigran turnir v Valencii, na katerem so si vstopnico za zaključni turnir v Kölnu priborili mladinci Gran Canarie. Poleg turnirja v Münchnu, ki se bo odvijal ta vikend, bosta v naslednjih tednih tekmovanje gostila še Kaunas in Beograd, kjer se bodo z najperspektivnejšimi evropskimi igralci merili tudi mladinci Cedevite Olimpije.

Slovenske barve bodo zastopane že v Münchnu, saj bosta z ekipo Real Madrida nastopila Dan Duščak in dve leti mlajši Urban Klavžar. Real je tudi v letošnji sezoni favorit za napredovanje na zaključni turnir. To jim je uspelo že kar šestkrat zapored, v lanski sezoni pa so drugič tudi osvojili naslov mladinske Evrolige. Del ekipe, ki si je lani pokorila evropsko konkurenco, je bil tudi Duščak, še nekoliko vidnejšo vlogo pa je v finalu odigral njegov reprezentančni soigralec Žiga Samar. Real je predtem naslov že osvojil v sezoni 2014-15, ko je blestel slovenski čudežni deček Luka Dončić, ki je kljub temu, da je bil dve leti mlajši od večine nasprotnikov, ob naslovu osvojil celo naziv MVP-ja zaključnega turnirja.

Na delu bomo tudi tokrat videli številne bodoče zvezdnike svetovne košarke, med njimi pa izstopajo predvsem Realovi mladeniči, ki že trkajo na vrata članskega moštva oz. zanj že igrajo. Poleg obeh omenjenih slovenskih fantov bodo pod drobnogledom skavtov med njunimi soigralci predvsem Usman GarubaBoris Tišma in Matteo Spagnolo. Veliko zanimanje vlada tudi za 213 cm visokega Ariela Hukportija, ki je v dresu Ludwigsburga navdušil že lani. Poznavalci se sprašujejo tudi, kaj bo pokazal Lefteris Mantzoukas, ki je v prvi grški ligi debitiral že pri 14 letih, visoko pa se je v razpredelnicah skavtov povzpel predvsem po odličnih predstavah na lanskem kadetskem evropskem prvenstvu.

Jutrišnji tekmovalni dan v Münchnu se začenja ob 9:00, ko bodo turnir otvorili mladinci Stellazzurre in Ulma. Klavžar in Duščak bosta na delu prvič ob 15. uri, ko se bo Real pomeril z grškim Promitheas Patrasom.