Itallijani v Beogradu šokirali Srbe Igorja Kokoškova

Prav vsi gostitelji olimpijskih kvalifikacijskih turnirjev se lahko za mundial v Tokiu obrišejo pod nosom. Ob včerajšnjem zgodovinskem uspehu Slovenije nad Litvo v tamkajšnjem Kaunasu so olimpijsko vstopnico na ‘tujih’ prizoriščih osvojili še Čehi, Nemci in z največjim presenečenjem – Italijani.

Srbom, ki so veljali za velike favorite domačega turnirja v Beogradu, so Italijanski košarkarji pobegnili že ob koncu prvega polčasa,  ko so z delnim izidom 25:9 povedli za 12. Slednji so za nameček igrali brez svojih največjih zvezdnikov Marca Belinellija, Danila Gallinarija in Luigija Datomeja. Tudi odmor pa varovancem nekdanjega selektorja Slovenije Igorja Kokoškova ni koristil. Azzuri, ki so bili odlični pri metu za tri (14) so kmalu pobegnili na +24, Srbom pa se v igro ni več uspelo vrniti. Končni izid je bil 102:95 za Italijo, ki bo na olimpijskih igrah prvič igrala po letu 2004.

To ni le poraz, to je katastrofa. Hoteli smo osrečiti ljudi, zdaj se jim moramo opravičiti. S takim pristopom in tako igro si ne zaslužimo olimpijskih iger,” je bil upravičeno nezadovoljen eden izmed zvezdnikov srbske reprezentance Nemanja Bjelica.

V Splitu na Hrvaškem, kjer so Nemci sprva v polfinalu izločili gostiteljico, so v finalu presenetili še favorizirano Brazilijo. Ta je prejšnje tri tekme dobila v povprečju za 27 točk, proti Nemčiji pa jih je v zadnji četrtini uspela dati le 12, kar je bilo ključno za končno bavarsko zmagoslavje s 75:64.

V Victorii v Kanadi so v izenačeni konkurenci Kanade, Turčije in Grčije presenetljivo slavili Čehi. Ti so v polfinalu na krilih Blaka Schilba (31 točk) sprva ugnali Kanadčane, odločilni dvoboj proti Grčiji pa so zanesljivo dobili s 97:72.