Liga Nova KBM: Prve četrtfinalne tekme pripadle domačinom

Ljubljana – Odigrane so bile prve četrtfinalne tekme Lige Nova KBM, na treh tekmah so slavili domačini, le Cedevita Olimpija je prišla do gostujoče zmage. Šentjur se je dobro upiral branilki naslova Cedeviti Olimpiji, ki pa je na koncu slavila s 74:81. Znova smo bili priča izenačeni tekmi med Gorenjsko gradbeno družbo Šenčur in Ilirijo, v končnici so bili bolj zbrani domačini in slavili s 86:83. V Domžalah je gostovala Rogaška, Helios Suns se je na prvi tekmi veselil zmage z 89:71. V Novem mestu je Krka zabeležila zmago v dvoboju s Terme Olimia Podčetrtkom s 113:78.

LIGA NOVA KBM, KONČNICA

1. tekme
Četrtek, 11. maj

ŠENTJUR : CEDEVITA OLIMPIJA 74:81 (16:22, 27:15, 20:20, 11:24)
Šentjur: Craig 4 (0:2), Dunn-Martin 17, Tomažič 9 (1:2), Nemanič 20, Rikalo 12 (3:5), Držić 12 (1:2).
Cedevita Olimpija: Rebec 14 (3:3), Ferrell 12 (1:2), Alibegović 7, Murić 8, Mulalić 6, Matković 6, Gnjidić 4 (2:4), Omić 14 (2:4), Dragić 10 (4:5).

Košarkarji Cedevite Olimpije so odigrali prvo tekmo v tej sezoni v Ligi Nova KBM in v gosteh premagali Šentjur z 81:74. Napredovanje v polfinale si lahko zagotovijo v ponedeljek, 15. maja, ko bo v Stožicah druga tekma.

Cedevita Olimpija se kot prvi favorit poteguje za tretji zaporedni naslov državnega prvaka in jubilejnega dvajsetega v samostojni Sloveniji.

Ljubljančani so do zmage prišli težje od pričakovanj. Motivirani gostitelji so bili ob podpori polne dvorane dostojen tekmec, ki je v zaključku tretje četrtine vodil že z enajstimi točkami prednosti (58:47). V zadnjih desetih minutah so varovanci trenerja Mira Alilovića vendarle strnili svoje vrste, delno ustavili met z razdalje Šentjurja ter prišli do načrtovane zmage.

Pri domačih, ki so večino tekme igrali z zgolj sedmimi igralci in zadeli 15 trojk, sta bila najbolj razpoložena Rok Nemanič (20 točk, trojke 4:11) in Tavian Dunn-Martin (17 točk, trojke 5:11, 6 podaj, 5 skokov), za Cedevito Olimpijo pa je Alen Omić zbral 14 točk in 13 skokov, 14 točk je dosegel tudi Matic Rebec (trojke 3:7, 7 podaj), 12 pa Yogi Ferrel (trojke 3:8).

GORENJSKA GRADBENA DRUŽBA ŠENČUR : ILIRIJA 86:83 (18:19, 20:25, 25:20, 23:19)
Gorenjska gradbena družba Šenčur: Ožegovič 7 (1:2), Tešić 2, Rojc 14 (8:8), Murić 10 (4:9), Martinčič 12, Hrstić 22 (6:7), Rudovič 3, Walford 7 (1:1), Barič 9 (3:4).
Ilirija: Arslanagić 18 (8:9), Kruzynski 2, Orel 12 (4:4), Gorbachov 2, Mikuš 3 (1:2), Shashkov 12, Kureš 11 (4:4), Daneu 3 (1:1), Vončina 4 (4:4), Klobučar 16 (3:3).CELOTNA STATISTIKA

Igralci Gorenjske gradbene družbe Šenčur so dobili prvo tekmo v četrtfinalni seriji na dve zmagi proti Iliriji. Pred domačimi gledalci so po hudem boju in zbrani igri v končnici zmagali s 86:83. Druga tekma v Tivoliju bo v nedeljo ob 19. uri.

Izbranci Miljana Pavkovića so tretjič v sezoni premagali Ilirijo – slednja je edino zmago vpisala pred tremi dnevi v zadnjem kolu rednega dela Lige Nova KBM, vse tekme z izjemo prve pa so bile sila borbene in izenačene. Tokrat sta se ekipi 20-krat izmenjali v vodstvu, rezultat je bil 18-krat izenačen, nihče pa ni imel več kot sedem točk prednosti.

Zmagovalca sta odločili dve potezi. Sedemdeset sekund pred koncem tekme je trojko za vodstvo s 85:83 zadel prvi strelec srečanja Armin Hrstić (22 točk, trojke 4:8), na drugi polovici igrišča pa je Dino Murić (10 točk, 11 skokov, 3 blokade) z blokado zaustavil prodor Adnana Arslanagića (18 točk, 7 podaj) za izenačenje oziroma podaljšek.

Za Ilirijo je 16 točk dosegel Jaka Klobučar (5 skokov), pri GGD Šenčurju pa je imel najvišji statistični indeks Matej Rojc (22) za 14 točk, 6 podaj in 5 ukradenih žog.

HELIOS SUNS : ROGAŠKA 89:71 (26:14, 17:27, 23:21, 23:9)
Helios Suns: Luke 16 (1:1), Ferme 6, Zemljič 2, Mirtič 16 (4:5), Buljević 10 (1:2), Oman 7, Tunstall 8, Bačvič 4 (2:2), Mahkovic 18 (4:5), Sirc 2.
Rogaška: Jean-Baptiste 9, Durnik 10, Močnik 7 (2:2), Tabak 3, Špan 15 (2:2), Sivka 10, Kavkler 3, Miličević 14 (2:2).CELOTNA STATISTIKA

Helios Suns je še četrtič v tej sezoni premagal Rogaško. V uvodni tekmi končnice Lige Nova KBM je zmagal z 89:71, tako da si lahko v nedeljo (18.00) v Rogaški Slatini že zagotovi uvrstitev v polfinale.

Slatinčani, ki so v Domžalah večino tekme odigrali s sedmimi igralci, so vse tekme proti Heliosu izgubili z visoko razliko. Danes so bili pred zadnjimi desetimi minutami v igri za presenečenje, saj so zaostajali le štiri točke, a so domačini hitro naredili razliko in na koncu zadnjo četrtino dobili s 23:9.

Pri Helios Suns je v igro vstopilo vseh enajst igralcev, med strelce pa se jih je vpisalo deset. Blaž Mahkovic je v prvem polčasu dosegel 13 točk, na koncu 18. Po šestnajst točk sta jih dodala Austin Luke (8 podaj) in Tibor Mirtič (9 skokov).

Za Rogaško sta največ točk zbrala Jure Špan (15 točk, 5 podaj) in Ivan Miličević (14 točk, 5 skokov).

KRKA : TERME OLIMIA PODČETRTEK 113:78 (25:27, 21:19, 40:14, 27:18)
Krka: Stergar 21 (8:8), Cerkvenik 10 (2:5), Stipčević 19 (6:7), Stavrov 9, Vucić 11 (3:4), Jurkovič 4, Spasojević 17 (0:1), Špan 15, Plut 4, Bobnar 3.
Terme Olimia Podčetrtek: Muratović 10 (1:2), Kosič 17 (5:5), Strnad 4 (1:1), Škorjanc 2 (0:3), Bizjak 2, Stoimenov 6 (2:5), Čebular 13 (1:3), Atanacković 11 (0:1), Tadić 13 (3:5).CELOTNA STATISTIKA

Tako kot na preostalih treh četrtfinalih Lige Nova KBM je tudi Krka na prvi tekmi upravičila vlogo favorita. Pred svojimi gledalci je premagala Terme Olimia s 35 točkami razlike. Druga tekma bo v nedeljo ob 19.30 v Podčetrtku.

Z 1:0 v seriji na dve zmagi vodijo tudi Cedevita Olimpija proti Šentjurju, GGD Šenčur proti Iliriji ter Helios Suns z Rogaško.

Novomeščani so do četrte zmage v tej sezoni proti Podčetrtčanom prišli z eno vrhunsko četrtino oziroma odličnim nadaljevanjem. Na začetku drugega polčasa so z delnim izidom 20:5 pobegnili na 66:51, v tretjem delu igre pa so tekmeca nadigrali s 40:14. V drugih dvajsetih minutah je Krka dosegla kar 67 točk.

Domači so zadeli 16 trojk iz 29 poskusov, v skoku so tekmeca nadigrali z 42:32, imeli pa so tudi 27 asistenc. Šest igralcev je doseglo deset ali več točk. Največ košev je zbral Leon Stergar (21 točk, trojke 3:3, 6 skokov), največ skokov je imel Miha Cerkvenik (10 točk, 10 skokov), največ podaj pa Jan Špan (10 podaj, 15 točk, trojke 5:11).

Pri gostih, ki so zgrešili 12 prostih metov, je Žan Kosič dosegel 17 točk (trojke 4:6), po 13 pa sta jih prispevala Sandi Čebular (trojke 2:3) in Nikola Tadić (9 skokov).