Senzacija Fincev, izpadli so zvezdniški Hrvati

Hrvaška in Finska sta se pomerili v enem najbolj pričakovanih dvobojev osmine finala. Navijači so se spraševali ali lahko ostrostrelsko hitra Finska preseneti zvezdniško Hrvaško in dobili so odgovor.

Hrvati so začeli dobro in povedli s 4-0, a sledil je šolski prikaz igre Finske, ki jih krasi v zadnjih letih. Kar naenkrat je bil rezultat 6-13 za Fince, a se slovenski južni sosedje niso dali. S hitro igro Fincev se Ivica Zubac ni uspel meriti, zato je bil precej hitro poslan na klop. Hrvati so dve minuti pred koncem zadeli trojko z velike razdalje, strelec pa kdo drug kot Bojan Bogdanović. Ekipi sta bili ponovno blizu, saj je po zadetem prostem metu Daria Šarića semafor pokazal 18-18. Po napadalnem skoku Karla Matkovića je trojko zadel Mario Hezonja in Hrvati so povedli za točko. Lauri Markkanen je v izdihljajih prvega polčasa poskušal za tri, a zgrešil.

Dva zadeta meta Matkovića in Simona sta pomenila vodstvo Hrvaške za pet točk, a so Finci s hitro igro držali korak.Markkanen je znižal na točko, Hrvati pa so še naprej igrali brez Zubca, ki ga je televizijski prenos vztrajno kazal na ekranu.  Finci so ponovno povedli po kratkem kriznem obdobju hrvaške reprezentance, ki se je kazala predvsem v zmedeni obrambi. K sreči so izkušnje Krunoslava Simona držale korak s Finci. Pri rezultatu 29-29 smo kar nekaj napadov čakali na nov koš, ki ga je dosegel Matković. Sledila je minuta odmora finskega selektorja, po kateri se ni veliko spremenilo. Ob trojki Fincev za 36-36 je sledila trojka Šarića, istočasno pa je nešportno napako prejel Bogdanović. Druga četrtina pa se je končala prav s tehničnimi napakami Hrvatov, saj sta svoji prejela še Šarić in Mulaomerovič. Finska je povedla s 41-39.

Drugi polčas je “uradno” otvorila osebna napaka Bogdanovića ob metu za tri. Realiziral jo je Edon Maxhuni. Jaleen Smith je vrnil z novo trojko, ki jih Hrvati do tega trenutka niso dobro zadevali – bila je šele četrta (iz 10 poskusov). V tretji minuti tretje četrtine so Finci že izkoristili bonus svojih osebnih napak, kar je zanje tekmo otežilo. Po podaji Šarića je Jaleen Smith iz istega položaja zadel še eno trojko, Hezonja pa je izsilil osebno napako v napadu. Slovenski znanec Sasu Salin pa je s trojko znižal na 55-56. Po korakih Bogdanovića na eni in zadetemu “fade-awayu” Markkanena je Finska ponovno vodila. Val naleta se je obrnil v korist Finske, ko je prekršek v napadu storil Smith. Minuta odmora hrvaškega trenerja je sledila šele po zabijanju Markkanena za 59-56. Ko se je že zdelo, da se bodo Finci odlepili je Bogdanović hitro izenačil na 61-61. Zgrešen met Hezonje za tri je sprožil že peto zabijanje finskega zvezdnika s številko 23. Napoved za zadnjo četrtino je bilo izjemno izvajanje avta Fincev z 0.1 sekundo do konca, kjer je pod košem po odbojkarsko zadel kdo drug kot Markkanen.

Zadnja četrtina je v prvi polovici pripadla Lauriju Markkanenu, ki ga Hrvati niso znali ustaviti.  Njegova zadeta prosta meta sta Finski podali dve točki prednosti, a Hrvati so bili vseskozi blizu. Utrujenost Bojana Bogdanovića je naredila svoje, hitra igra Fincev pa prav tako. Markkanen in Salin sta prerešetala Hrvate in reprezentanco Finske ponesla do prednosti 10 točk, ko je prosti met zadel Maxhoni za 89-79. Smith je znižal na osem, sledil pa je pressing že ob finskem izvajanju. Mario Hezonja je po neuspelem napadu Fincev zadel za tri in znižal pet točk. Ponovno slaba obramba Hrvatov in izgubljena žoga v napadu s strani Smitha je 50 sekund pred koncem Finski dala možnost za zmago. Potem pa izjemen Lauri Markkanen s trojko preko roke Daria Šarića in zgodovinski uspeh Finske.

Finska se je v četrtfinale uvrstila z rezultatom 94-86.