#rakete EuroBasket začele s porazom proti Litvi

Bologna – Slovenske košarkarice so nastop na 40. evropskem prvenstvu začele s porazom. S 77:71 je bila boljša Litva. Že v četrtek ob 21. uri se bodo v 2. kolu pomerile z gostiteljico Italijo.


S tekmami v Pireju in Bologni se je začelo 40. evropsko prvenstvo za košarkarice. Reprezentance, ki skupinski del prvenstva igrajo v Hamburgu in Pragi, bodo na parket prvič stopile v četrtek.

 

SPLETNA STRAN EVROPSKEGA PRVENSTVA ZA ŽENSKE 2025

 

#rakete so se na uvodu merile z reprezentanco Litve. Na papirju naj bi resda šlo za najlažje tekmice v skupini, saj za glavne favoritinje veljajo Srbkinje in Italijanke. A tudi Litovke so tako kot Slovenke na prvenstvo prispele s svojimi načrti in eden izmed njih je bila prav gotovo zmaga nad Slovenijo.

Motivirane varovanke selektorja Georgiosa Dikaioulakosa so dvoboj začele v pričakovani postavi Teja Oblak, Ajša Sivka, Zala Friškovec, Eva Lisec in Jessica Shepard.

 

PODSTRAN ŽENSKE ČLANSKE REPREZENTANCE

 

A tekma se ni začela po slovenskih željah. Litovke so povedle že v prvem napadu, na drugi strani pa so #rakete zgrešile prve štiri. Pri zaostanku 0:9 je selektor Dikaioulakos tako že moral poseči po minuti odmora. Največ preglavic na uvodu je Slovenkam povzročala Juste Jocyte, ki je dosegla sedem izmed devetih točk.

V nadaljevanju je na slovenski strani le zadela Jessica Shepard, a igra ni in ni stekla. Predvsem v obrambi je bila daleč od ravni, ki so jo #rakete kazale v pripravljalnem obdobju. Hitre in visoke Litovke so imele ogromno prostora ter zlahka polnile koš tekmic. Prednost so višale in večkrat vodile že za 12 točk (6:18, 10:22, 15:27). V izteku četrtine so Slovenke le uspele nekoliko znižati zaostanek na 19:27.

V drugi četrtini so #rakete resda vzpostavile ravnotežje na parketu, a so reprezentantke Litve brez večjih težav ohranjale priigrano prednost. Slovenke so jim tako še naprej gledale v hrbet in se ob skromnem metu na manj kot osem točk zaostanka niso uspele približati. V napadu je koše pravzaprav dosegala le Shepardova, ki je do polčasa zbrala 16 točk in devet skokov.

Po prihodu iz slačilnic so se Slovenke podale v lov za zaostankom. Popravile so medlo igro v obrambi, tudi v napadu je igra dobivala večjo širino. Po trojki Eve Lisec dobrih pet minut do konca tretje četrtine je semafor kazal izid 45:48, nekaj napadov kasneje pa so s trojko Zale Friškovec #rakete prvič na tekmi povedle (51:50). Kmalu so vodile s 55:52, a nespretno odigrale zadnje minute in pred odločilnim delom znova zaostajale (55:58).

Podobno sliko smo na parketu gledali tudi v zadnjih desetih minutah. Slovenke so tekmice lovile in lovile, se dve minuti in pol pred koncem znova približale le na točko zaostanka (66:67), a preobrata jim ni uspelo narediti. Na koncu je bilo edino vprašanje le končna razlika ob zmagi Litovk. Le ta se je ustavila pri šestih točkah (71:77). Zmaga Litve je bila povsem zaslužena, saj je na tekmi vodila kar 37 minut in 18 sekund. Slovenija je bila spredaj le dve minuti in osem sekund, izid pa je bil le enkrat izenačen.

V slovenski vrsti se je izkazala Jessica Shepard, ki je bila s 25 točkami in 17 skoki najboljša igralka tekme. Zala Friškovec je zadela pet metov za tri točke in zbrala 17 točk.

Georgios Dikaioulakos, selektor ženske članske reprezentance:
Razočarani smo zaradi poraza. Slabo smo začeli, Litovkam dovolili, da so delale, kar so želele. Prišli smo nazaj v tretji četrtini, to je res, ampak se je poznala utrujenost, igrali smo, kakor da ne vemo, kako zmagati, prav tako obramba ni bila najboljša v zadnji četrtini. Sicer pa čestitke Litvi, igrala je bolje od nas in zasluženo zmagala. To pa je šele prva tekma. Naslednja bo za nas kot za življenje in smrt. Nanjo moramo iti popolnoma osredotočeni. Italija ima zelo dobro ekipo, poznam jih zelo dobro, tako kot oni nas. Smo pa samozavestni, poskušali jih bomo premagati doma in jim pokvariti zabavo.

Teja Oblak, kapetanka ženske članske reprezentance:
Seveda sem razočarana, saj smo izgubile. Nismo igrale tako, kot smo se dogovorili pred tekmo. Bile smo premehke na začetku, tekmicam smo dovolile priti v ritem. Tako smo jih praktično celo tekmo lovile. Sicer smo jih tudi ujele, a na koncu nismo bile dovolj potrpežljive, naredile nekaj napak in to nas je stalo. Je pa to bila prva tekma, čakata nas še dve.

 

#rakete že v četrtek proti Italiji

Za sodelujoče reprezentance na prvenstvu ni počitka. Četrtek prinaša tekme prvega kola v skupinah C in D ter drugo kolo v skupinah A in B. #rakete bodo ob 21. uri igrale proti gostiteljici Italiji. Tretji in hkrati zadnji obračun uvodnega dela slovensko vrsto čaka v soboto ob 17.30 proti Srbiji. Iz skupinskega v izločilni del neposredno napredujeta le dve najboljši reprezentanci iz vsake skupine. V četrtfinalu se bosta križali skupini A in B ter C in D.

 

Vir:KZS

Related posts