Glede na to, da je bila zadnja tekma All-Star po mnenju mnogih popolno razočaranje, se zdi, da je čas za pogumno potezo – uporabo evropskega formata igre.
72. NBA All-Star tekma je bila popolno razočaranje. Slavo bi ji po mnenju mnogih iz košarkarskega sveta zato lahko povrnila stara ideja iz Evrope.
Medtem ko je koncept All-Star Game izrazito ameriški, so ga številne evropske države – medtem ko je košarka cvetela v 90. letih – poskušale posnemati in mnoge to še vedno počnejo.
Ker pa NBA All-Star Game postaja vse bolj igra, v kateri končni rezultat ni pomemben, so All-Star Games na splošno v zatonu.
Ideja, da bi navijači iz številnih ekip skupaj uživali v igri, je dobra in lahko deluje. A vse pomembne tekme se morajo zaključiti s podelitvijo ‘prave’ trofeje. To naredi tekmo privlačnejšo za (evropsko) občinstvo.
Obstaja nekaj izjem, kot je letošnja tekma zvezd francoske lige, znana tudi kot zabava Wembanyama. Potrebuje le nekaj, kar bo pritegnilo gledalce. Koncept, ki je v Evropi še vedno norma, lahko ponovno vzbudi zanimanje celo za prvotno tekmo zvezd.
Rivalstvo kot motivacija
Več let je bilo rivalstvo med Vzhodom in Zahodom dovolj, da so vsi zvezdniki NBA prinesli svojo najboljšo igro na parket. Tekma vseh zvezd – tudi tekmovanje v zabijanju – je bila obred prehoda za vsakega mladega igralca, ki se je želel meriti z največjimi.
Sčasoma je ta motivacija zbledela. V sodobni dobi lige NBA, kjer lahko poškodba stane milijone, pretirana zavzetost za igro na ekshibicijski tekmi nima ekonomske računice.
Toda tekma zvezd vsaj na igrišču ne bi smela biti posel. V zadnjih letih se je na ravni tekme vseh zvezd želel dokazati le Giannis Antetokounmpo, kar je v igro prineslo svež veter. Ker pa Giannis ni igral, ni bilo nikogar drugega s takšnim duhom in tudi voljo, ki bi ju pokazal na vikendu zvezd.
Zato lahko format ‘ZDA proti svetu’ spremeni stvari, četudi je bil pred kratkim opuščen v tekmovanju Vzhajajočih zvezd.
Ena od glavnih privlačnosti igre FIBA, zlasti ko so vpletene ZDA, je, da se želijo druge reprezentance meriti z najboljšimi. To se lahko zgodi tudi na NBA All-Star tekmi in glede na to, da je to globalna liga, je več kot smiselno poskusiti.
Globalna tekma?
Dolga leta se je v Evropi uporabljal koncept All-Star igre, pri čemer so eno ekipo sestavljali lokalni igralci, drugo pa »tujci«, predvsem iz ZDA. Bilo je nekaj različic, a na splošno je osnovna ideja enaka.
V ligi NBA je toliko mednarodnih zvezdnikov, da je tekma ZDA proti svetu smiselna. Eurohoops je koncept raziskal že leta 2018. Letos je bil podoben članek predstavljen na uradni spletni strani lige NBA, kar dokazuje, da je ideja zrelejša kot kdaj koli prej. Edino, kar bi ligi še lahko preprečilo, da poskusi s tem formatom, je prepričanje, da bo mednarodna ekipa zanje lahek plen.
Ta sprememba pa ne bi smela biti nepomembna, vsaj glede na letošnji fiasko v Utahu.