V primerjavi z ostalimi moštvi lige NBA Dallas Mavericks nimajo tako širnega panteona legendarnih igralcev, ki so s strani ljudstva še danes občudovani skozi košakarsko zgodovino. Toda tiste legende, ki so oblekle njegov dres so le tega povzdignile v višave.
Peščici igralcev je v dobrih treh desetletjih Dallas uspelo pripeljati do naziva veličastne franšize, ki z Luko Donćičem dandanes računa na vnovičen vzpon med zvezde. Ti igralci so skozi leta s svojimi unikatnimi veščinami navduševali teksaške privržence, za vas pa smo pripravili listo tistih najboljših, ki so kadarkoli oblekli dres Dallas Mavericksov.
- Steve Nash
Nash je najbolj znan po svojem orkestriranju napada čete Mikea D’Antonija pri Pheonix Sunsih, toda za njegov preboj na košarkarsko sceno je brez dvoma odgovoren Dallas. Šele po tem, ko je Nash pri Teličkih zaigral z Dirkom Nowitzkim, se ga je prijel ugled enega najboljših branilcev vseh časov. Ameriški organizator igre je brez dvoma svoje potenciale sešil pri Dallasu, njegov odhod pa je navijače teksaškega moštva dodobra potolkel. Nash si je namreč želel ostati v moštvu a največja napaka, ki jo je kadarkoli storil karizmatični lastnik kluba Mark Cuban je, da ga je praktično brez plačila spustil iz rok in predal Pheonixu.
- Jason Kidd
Kidd na veke vekov še danes velja za enega najatraktivnejših organizatorjev igre, velik delež kariere pa je preživel ravno pri Dallasu. Vredno je izpostaviti, da je svoja najboljša leta po mnenju mnogih preživel pri moštvih New Jersey Nets in Pheonix Suns. Kljub temu njegov edini šampionski prstan, za razliko od Nasha, ostaja pri Mavericksih. Tega si ga je ameriški košarkar nadel 12. junija 2011 po zmagi nad branilci naslova Miami Heat. Njegovo poveljstvo in strategija na parketu so bili tistega leta ključni za skalp ‘velike trojice’ (Dwayne Wade, LeBron James, Chris Bosh). Jason Kidd je pokazal, kaj je bila zadnja sestavina, ki jo je Dallas pogrešal v izgubljenem finalu leto poprej.
- Michael Finley
Za razliko od prvih dveh je Finley večino svoje kariere preživel pri Dallasu. ‘Fin Dawg’, kot so ga klicali, je bil pri Teličkih pravcata strelska mašina, njegov ‘šuterski pokoli’ pa so ga privedli do dvakratnega vpoklica na tekmo vseh zvezd. Žal Finley ni dočakal prvega finala Dallasa leta 2006, saj so ga sezono pred tem dobro unovčili San Antonio Spurs. Ti so nato na njegovo zadovoljstvo zgolj leto kasneje uspeli osvojiti šampionski prstan po odmevni zmagi nad Clevelandom, kjer je takrat svojo pot do nesmrtnosti že koval LeBron James.
- Mark Aguirre
Nemogoče je govoriti o Dallaških legendah in pozabiti na Marka Aguirreja. Slednji je bil ena prvih ‘zvezd’ Mavericksov v 80-tih letih in njegov vpliv na ekipo je težko obesediti. Aguirre je bil na čelu ofenzive Dallasa v obdobju, ko so v ligi dominirali Los Angeles Lakers in Boston Celtics. Za tiste čase njegova statistika ostaja fenomen. V povprečju je na tekmo dosegal 24,6 točk, 5,7 skokov in 3,8 asistenc. Te številke so ga v slabih sedmih sezonah igranja za Dallas pripeljale na tri tekme vseh zvezd medtem, ko je dva naslova prvakov kasneje osvojil z Detroit Pistons.
- Dirk Nowitzki
Verjetno ste vsi vedeli, kdo bo na vrhu seznama takoj, ko ste videli naslovnico. Bogokletsvo je govoriti o kakršnihkoli dosežkih košarkarjev Dallasa in Dirka prikrajšati prvega mesta na taki ali drugačni listi. Za razliko od prvih štirih košarkarjev je legendarni Nemec edini, ki tradicionalno modrega dresa ni slekel do konca svoje kariere. Ne da bi dolgovezili o njegovi statistiki in stilu igre, ki si jo je s svojimi vragolijami navsezadnje prikrojil samemu sebi, smo za vas našteli njegove najbolj odmevne dosežke:
- 14-kratni udeleženec tekme vseh zvezd
- 12-kratni član najboljše ekipe NBA (All-NBA Team)
- MVP sezone 2006-2007
- Naslov prvaka leta 2011
- MVP finala leta 2011
Brez dvoma Dirk Nowitzki ostaja najboljši košarkar franšize Dallas Mavericks.
Se to lahko spremeni s prihodom mladega košarkarja izpod sončne strani Alp? Samo čas bo povedal.