Bi bila lahko za neprepričljive predstave Američanov in njihov slab odstotek meta kriva Fibina žoga? Nekdanji NBA-jevec Raja Bell v to vsekakor verjame.
Potem, ko so ZDA v prvem krogu olimpijskega turnirja izgubile proti Franciji, katerega faktor je bil tudi skromen 36,2 % met iz igre (skupno 25/69, 10/32 za tri) se je pojavilo še toliko več vprašanj o tem, kaj trese roko favoritom Tokia.
Kako imata lahko elitna strelca kot sta Kevin Durant in Damian Lillard toliko težav pri tem, v čemur sta mojstra? Nekdanji NBA veteran meni, da je velik dejavnik Fibina žoga, katere ameriški zvezdniki pač niso navajeni.
»To je OGROMEN dejavnik,« je za CBS, še pred zanesljivo zmago nad Iranom (120:66), dejal Raja Bell, NBA košarkar v letih 2000 – 2013 in dvakratni član tamkajšnje prve obrambne peterke. »Vedno sem govoril, da Fibine žoge močno vplivajo tako na moj met, kot na tistega ostalih NBA igralcev. Sovražim to žogo!«
NBA-jevca kot sta Luka Dončić, ki je v olimpijskem debiju Argentini nasul zgodovinskih 48 točk in Evan Fournier, ki je z 28 točkami rešetal ameriško mrežico, s prav to žogo nista imela nobenih težav. Toda dalo bi se argumentirati, da sta z njo že odigrala svoj evropski delež, tudi pred odhodom čez veliko lužo. Potemtakem naj bi imela zanjo boljši občutek in ‘dotik’, medtem ko podobnega ne moremo trditi za veliko večino reprezentantov ZDA.
»Lažja je, občutek je, kot da je manjša, ima drugačno teksturo,« dodaja Bell. »Ko umetnost strela temelji na mišičnem spominu, ti pa spremeniš vse faktorje razen premera obroča in njegove višine, potem bo pač prišlo do težav…«
Neglede na to, koliko so ameriški košarkarji navajeni na Fibino žogo, je reprezentanca ZDA na tekmi z Iranom vidno popravila svoj met (19/39 za tri) in dosegla prepričljivo zmago.
Z isto žogo.