#mojtim na krilih Klemna Prepeliča na Telemachovem spektaklu po preobratu ugnal Latvijo

Ljubljana – Košarkarji Slovenije so dobili prvo od dveh prijateljskih tekem pred kvalifikacijami za SP prihodnji teden. V Tivoliju, kjer je reprezentanca Slovenije nazadnje igrala pred 17 leti, so na Telemachovem spektaklu premagali Latvijo

SLOVENIJA : LATVIJA 89:86 (55:64, 38:45, 22:17)


Strelci za Slovenijo: Krampelj 12, Nikolić 12, Prepelič 31, Radović 5, Hrovat 6, Mirtič 2, Faganel 2, Cerkvenik 1, Omić 10, Glas 6, Dolničar, Čop 2.

Prevetrena slovenska košarkarska reprezentanca bo med pripravami na kvalifikacijska obračuna za svetovno prvenstvo 2027 proti Franciji in Madžarski, ki sledita konec meseca, odigrala dva pripravljalna dvoboja. Današnjemu Telemachovemu spektaklu z Latvijo sledi še sobotna prijateljska tekma s Črno goro v celjskem Zlatorogu.

 

SPLETNA STRAN KVALIFIKACIJ ZA MOŠKO SVETOVNO PRVENSTVO 2027

 

Latvija je za slovensko reprezentanco predstavljala zelo kakovostnega tekmeca. Gre za zasedbo, ki je v zadnjih letih postala stalnica evropskega vrha ter je v danem trenutku odličen pokazatelj trenutne forme slovenske izbrane vrste. Poseben čar sredinemu Telemachovemu spektaklu pa je dala tudi vrnitev slovenske reprezentance v legendarni Tivoli. #mojtim je v eni najbolj prepoznavnih slovenskih športnih dvoran zaigral prvič po 9. avgustu 2009, ko je bila pripravljalni tekmec Rusija.

 

PODSTRAN MOŠKE ČLANSKE REPREZENTANCE

Selektor Aleksander Sekulić je imel za dvoboj proti Latviji na voljo 12 košarkarjev. Urban Kroflič po poškodbi, ki jo je staknil v zaključku evropskega prvenstva do 20 let, namreč še ni nared za igro, zaradi manjših poškodb pa sta tekmo preventivno izpustila Vit Hrabar in Leon Stergar. Žiga Samar in Aljaž Kunc naj bi se soigralcem priključila ob koncu tedna.

 

Uvodno slovensko peterko so tvorili Aleksej Nikolić, kapetan Klemen Prepelič, Miha Cerkvenik, Rok Radović in Alen Omić. Iz druge priložnosti so z 2:0 povedli Latvijci, a so Slovenci hitro odgovorili. S koši Omića, Nikolića in Prepeliča so povedli z 9:2. Tudi v nadaljevanju uvodnega dela so narekovali ritem igre ter bili vseskozi v prednosti. Selektor Aleksander Sekulić je po pričakovanjih precej menjal. Sredi četrtine je bila tako na parketu že povsem druga peterica. Ob Martinu Kramplju, Gregorju Hrovatu in Gregorju Glasu sta debi v članskem dresu dočakala Jon Dolničar in Lovro Faganel. Dve minuti pred iztekom prvega dela je #mojtim po košu Hrovata vodil z najvišjo prednostjo (18:9), ob prvem daljšem odmoru pa je semafor kazal izid 22:17.

Latvijci so slovensko prednost izničili v slabih dveh minutah nadaljevanja. Serija 7:0 je pomenila njihovo vodstvo 24:22. Izenačil je Omić, a so gostje znova udarili z dvema trojkama (24:27 in 26:29). Nasploh sta v tem delu igre ekipi igrali v valovih, saj so le nekaj napadov kasneje po zaslugi Radovića znova vodili Slovenci (30:29). A vodstvo ni trajalo dolgo. Po novi latvijski seriji 7:0 je semafor kazal izid 30:36. V zadnjih minutah druge četrtine sta priložnost za igro dobila še Tibor Mirtič in Gal Čop in s tem je na parket stopila vsa slovenska dvanajsterica. Latvijci so prednost še za malenkost povišali ter s košem ob zvoku sirene pred drugimi dvajsetimi minutami vodili 45:38.

Tudi po prihodu iz slačilnic se slika na igrišču ni bistveno spremenila. Gostje so ušli na 50:40, a se je #mojtim z dvema trojkama kapetana Prepeliča približal na 46:50. Vendar Slovenci žal niso nadaljevali v enakem ritmu. Borbenosti pod obema obročema jim sicer ni manjkalo, a igra v napadu jim nikakor ni stekla. To še posebej velja za met za tri točke, saj so v 30 minutah igre zadeli zgolj pet trojk iz petindvajsetih poskusov. Latvijci so bili za odtenek bolj natančni in tako zasluženo vodili 64:55.

Slovenija je v zadnji četrtini pokazala zmagovalni karakter ter s požrtvovalnostjo in strelsko razpoloženim Klemnom Prepeličem nadoknadila 13 točk zaostanka iz 33. minute (58:71). Dve minuti pred koncem sta Glas in Prepelič s trojkama poskrbela za izenačenje na 79:79. Slednji je nato Slovenijo popeljal v vodstvo 85:82, dvanajst sekund pred koncem je zadel še dva prosta meta. V zadnji akciji so Latvijci na črto za proste mete poslali Gregorja Hrovata. Zadel je oba in potrdil slovensko zmago (89:86).

 

Klemen Prepelič je tekmo končal z 31 točkami (trojke 6:10), od tega jih je 15 dosegel v zadnji četrtini. Martin Krampelj in Aleksej Nikolić sta jih dodala po 12, Alen Omić pa 10.

Aleksander Sekulić, selektor slovenske moške reprezentance:
”Lepo je zmagati. A pomembno je, da ostanemo zvesti temu, kar delamo. Zmage ne bomo slavili, kot ne bi jokali, če bi izgubili. Naš cilj je jasen. Dobro moramo igrati v kvalifikacijah. Tekmi proti Latviji in Črni gori služita le kot priprava na tekmi s Francijo in Madžarsko.”
Klemen Prepelič, kapetan slovenske moške reprezentance:
”Čestitke vsem fantom za opravljeno delo. Tekmo smo dobili ravno zaradi tega, saj je Latvija v zaključku energetsko padla. Zmaga je pomembna za samozavest, saj smo junijski tekmi izgubili. A te zmage ne bomo slavili. Kot ne bi jokali ob porazu. Že gledamo proti Črni gori in naprej proti kvalifikacijam.”
V soboto v Celju še proti Črni gori
Pripravljalne tekme člani
3. kolo
22. avgust 2026

18.00

#mojtim drugi test pripravljenosti čaka v soboto. Varovanci selektorja Aleksandra Sekulića se bodo v celjskem Zlatorogu ob 18. uri pomerili z reprezentanco Črne gore, ki jih s klopi vodi strateg Cedevite Olimpije Zvezdan Mitrović.

 

Vstopnice so v prodaji na vseh prodajnih mestih Eventima. Na voljo so po enotni ceni 15 evrov. Na dan tekem bo cena posamezne vstopnice 18 evrov. Otroci do dopolnjenega šestega leta imajo prost vstop. Za dvoboj so v prodaji tudi družinski paketi, kjer za ceno treh prejmete štiri vstopnice.

 

POVEZAVA DO NAKUPA VSTOPNIC

Related posts