Ameriški zvezdnik Portlanda Damian Lillard je po osvojiti zlate medalje z ZDA priznal, da je po Fibinih pravilih, kot jih poznamo v Evropi težje polniti koš. Izpostavil je, da sodniki dopuščajo več fizičnega kontakta, ker pa ni pravila treh sekund, kolikor jih lahko v ligi NBA košarkar preživi v raketi, pa je pod obročema tudi manj prostora. Da je čez lužo lažje dosegati točke, je pred časom dejal že Luka Dončić, Lillard pa sedaj pravi, da ga razume.
Slovenski zvezdnik je sredi svoje prve sezone v Dallasu za španski Movistar izpostavil, da je zaradi omenjenega pravila treh sekund in pa večje igralne površine v Ameriki lažje polniti statistiko. Takrat je to med tamkajšnjimi novinarji in analitiki sprožilo tudi veliko polemik. »Sedaj lahko razumem, zakaj tako pravi,« je pred finalno tekmo olimpijskega turnirja pristavil ameriški ostrostrelec.
“V NBA številni najboljši strelci mečejo za tri, pri prodorih pod obroč pa izsilijo veliko osebnih napak za enostavne proste mete. Po Fibinih pravilih je dosojenih manj prekrškov kot v NBA. Sodniki dopuščajo veliko bolj fizično igro. V obrambi ni treh sekund, zato je raketa bolj obljudena, v njej ni toliko prostora. V gneči in proti košarkarjem, ki samo čakajo pod obročem, je težje dosegati točke. Zato je v NBA veliko lažje priti do točk. Ni treh sekund, več je prostora in manj fizičnega kontakta,” je Luki praktično pritrdil Lillard in dodal, da je v ligi NBA veliko pravil, ki strelcem lajšajo delo.
Po dveh porazih (z Nigerijo in Avstralijo) v pripravljalnem delu in po porazu proti Franciji v skupinskem delu olimpijskega turnirja, je mit o ameriški nepremagljivosti morda postal še najbolj majav v zgodovini svetovne košarke. Kljub temu so ameriški košarkarji še enkrat več do konca strnili vrste in osvojili že 16. zlato. Do tja pa ni bil zgolj ‘sprehod’, kot je bil to ničkolikokrat prej v preteklosti.
“Ker igramo v najboljši ligi na svetu, številni menijo, da bomo z lahkoto prišli do zlate medalje. Sliši se lepo, a treba je vedeti, da igramo proti igralcem na zelo visokem nivoju. In ker so tako povezani med seboj, je proti njim zelo težko igrati. Nekateri igrajo skupaj že deset, tudi 12 let. Poznajo se. Vedo, kakšen napad bodo v določenem trenutku odigrali. Zato je težko dominirati proti takšnim nasprotnikom,” je ostale reprezentance pohvalil Lillard, ki zasluge za uspeh v veliki meri pripisuje njihovemu strategu Greggu Popovichu.
“V kratkem času in pod zahtevnimi pogoji smo hitro napredovali. Mislim, da je to njegova zasluga,” je dejal, dodal pa, da je zmaga v finalu prinesla tudi veliko olajšanja: “Seveda je bilo več užitka kot olajšanja, a tudi tega je bilo veliko. To je zaradi velikih pričakovanj glede rezultatov naše reprezentance. Ko smo izgubili nekaj tekem, smo si rekli, da moramo izboljšati svojo igro in turnir pripeljati do konca, priti v finale in dobiti zlato medaljo. Uspelo nam je. Vsem nam je z ramen padlo veliko breme.”