Ljubljana – Leto 2020 je bilo zaradi pandemije novega koronavirusa posebno, koledar športnih dogodkov pa posledično zelo osiromašen. Težko leto je bilo tudi za košarko. V začetku leta se je Košarkarska zveza Slovenije ob praznovanju 70. rojstnega dne spogledovala s številnimi izzivi. V prvi vrsti na košarkarskem parketu. A na koncu se je pripetilo, da so igrišča od sredine marca do sredine septembra mirovala. Misli ob izteku koledarskega leta in pogled v leto 2021 je v spletnem druženju z novinarji strnil predsednik Košarkarske zveze Slovenije Matej Erjavec.
V minuli sezoni se je tako zadnja tekma pod slovenskimi članskimi koši igrala 11. marca, igrišča pa so samevala vse do 17. septembra, ko je na praznik slovenske košarke s tradicionalnim Superpokalom potekal uvod v novo tekmovalno sezono. Nekaj dni kasneje, 26. septembra, se je začela težko pričakovana in jubilejna 30. sezona 1. SKL ter preostale članske lige, po dolgem premoru pa so tekmovanje dočakale tudi mlajše starostne kategorije. Konec oktobra se je pandemija koronovirusa na žalost ponovila in prek televizijskih in spletnih prenosov ljubitelji košarke lahko spremljajo le še prvoligaše in prvoligašice. Do konca koledarskega leta košarkarske navdušence predvidoma čaka še 14 tekem 1. SKL za moške in sedem tekem 1. SKL za ženske.
Sicer pestro košarkarsko poletje je letos prvič minilo brez reprezentančnih tekmovalnih aktivnosti. Člani so ostali brez olimpijskih kvalifikacij, mlajše kategorije brez evropskih prvenstev. Zato pa je bil zelo uspešen reprezentančni november. V kvalifikacijah za evropsko prvenstvo je ženska reprezentanca zabeležila novi dve zmagi in je s štirimi zmagami ter brez poraza z nogo in pol že uvrščena na junijsko evropsko prvenstvo. Po nekoliko slabših februarskih predstavah pa je v drugem kvalifikacijskem ciklu za EuroBasket 2022, ljubljanski mehurček je odlično organizirala KZS, pravi obraz prikazal tudi #mojtim, ki si je z dvema zaporednima zmagama že priigral vozovnico za evropsko prvenstvo.
V res posebnem letu je Košarkarska zveza Slovenije za klube, ki so se ob pandemiji koronavirusa znašli v povsem novi situaciji, ob začetku nove tekmovalne pripravila pakete finančne in materialne pomoči. Kljub številnim omejitvam je v skladu z vsemi priporočili in navodili Nacionalnega inštituta za javno zdravje uspešno izpeljala DP v košarki 3×3, individualne treninge za članske reprezentante in reprezentantke, kot ena redkih košarkarskih zvez v Evropi kvaliteten enomesečni program treningov za reprezentance mlajših starostnih kategorij, poletne košarkarske tabore, med najmlajšimi izjemno priljubljen projekt Igrive košarke, v mesecu novembru pa je Slovenija dobila tudi prvo košarkarsko e-reprezentanco. Poleg tega je v času športnega mrtvila v sodelovanju s sponzorji in partnerji večino sponzorskih aktivacij uspešno preselila v digitalni svet ter izvedla nekaj odmevnih akcij, kot sta bili Prva sobna košarkarska liga in kampanja Daleč skupaj.
Za slovensko košarko pa tako na klubski kot reprezentančni ravni in na področju delovanja zveze prihaja novo pestro leto. Predsednik Košarkarske zveze Slovenije Matej Erjavec, ki je ob izteku koledarskega leta misli strnil v spletnem druženju s predstavniki medijev, z optimizmom zre v leto, ki je pred nami.
Matej Erjavec, predsednik Košarkarske zveze Slovenije:
”Lahko rečem, da na srečo se letošnje nenavadno leto izteka. Ob praznovanju 70-letnice Košarkarske zveze Slovenije smo ga začeli z veliko izzivi, a se je kmalu po tem vse skupaj ustavilo. Je pa konec leta vendarle prinesel nekaj svetlih točk, med katerimi bi izpostavil žensko in moško člansko reprezentanco ter rezultate Cedevite Olimpije na mednarodni sceni. Tako da zaključek leta je vsekakor bil zelo spodbuden in, če se bo tako nadaljevalo tudi v letu 2021 bom zelo vesel. Predvsem pa si želim, da bo pred nami spet karseda običajno leto. Če vmes ne bo še bolj posegla situacija s koronavirusom, je pred nami izjemno pestro leto in ob vseh predvidenih aktivnostih tako obsežnega programa še nismo imeli. Moja največja želja, ki je hkrati tudi želja ostalih predsednikov zvez v kolektivnih športih, pa je, da bi se mladi športniki kmalu znova lahko športno udejstvovali. To, da so številna tekmovanja prekinjena in, da se preostale tekme igrajo brez prisotnosti gledalcev je seveda žalostno, a največja žrtev trenutnih razmer so mladi, ki ne morejo oziroma smejo trenirat. Številni strokovnjaki že govorijo o izgubljeni generaciji. Jaz kljub vsemu upam, da temu ne bo tako. Na Košarkarski zvezi Slovenije pripravljamo strokovni program kako trenirati z mladimi igralci in igralkami ter zadevo olajšati ter izvesti tako, kot da tega leta fantje in dekleta ne bi izgubili oziroma bo prehod naprej čim lažji. To je vsekakor največji izziv v trenutni situaciji in resnično si želim, da bomo pri tem uspešni.”