Odigran prvi krog jubilejne sezone

S štirimi današnjimi tekmami se je tudi uradno začela jubilejna 30. sezona v 1. slovenski košarkarski ligi. Domačini in gostje so si razdelili zmage, saj sta dve ostali doma, dve pa so odnesli gostje. V prvi tekmi nove sezone je Podčetrtek z dobro igro v drugem polčasu v Kranju premagal novopečenega prvoligaša Triglava. Rogaška in Krka sta upravičila vlogo favorita na svojih parketih, Zlatorog Laško pa se zmagovalno vrača s kratke poti v Polzeli.

1.SKL
1. kolo
Sobota, 26. september

ECE TRIGLAV : TERME OLIMIA PODČETRTEK 73:91 (27:27, 19:15, 17:28, 10:21)
ECE Triglav: Ožegovič 21, Stavrov 19, Milašinović 17, Rodič 4, Urbiha 7, Smrekar 5.
Terme Olimia Podčetrtek: Strnad 9, Ž. Švigelj 6, Sevšek 2, Maček 3, Čebular 16, Cerkovnik 13, Popadić 7, Atanacković 23, Vasilić 12.
Prva tekma v 1. SKL po več kot šestih mesecih je bila odigrana v Kranju, kjer je novinec v prvoligaški druščini gostil zasedbo iz Podčetrtka. Uvodne zmage so se veselili gostje, ki so do uspeha z 91:73 prišli v zadnjih petnajstih minutah.
ECE Triglav je bil do tedaj večino časa v vodstvu, nazadnje sredi tretje četrtine s 56:55. A delni izid 10:2 je tehtnico prevesil na stran Podčetrtka, ki prednosti od 61:56 ni več izpustil iz rok. Domači so se nekajkrat še približali na koš ali dva zaostanka, na koncu pa so izgubili precej višje kot je kazalo v 37. minuti (71:79).
Prvi strelec tekme je bil Simo Atanacković s 23 točkami (met iz igre 10:13), šestnajst točk je za goste prispeval Sandi Čebular (7 skokov), deset podaj in dvanajst točk pa je dodal Milojko Vasilić.
Pri ECE Triglavu so izstopali trije posamezniki; Gaber Ožegovič je dosegel 21 točk (8 skokov), Andrej Stavrov 19 (9 skokov), Dejan Milašinović pa sedemnajst. Skupaj so omenjeni trije zadeli le tri trojke iz osemnajstih poskusov.
ECE Triglav bo tudi v drugem kolu igral doma, in sicer 30. septembra proti Krki, Terme Olimia Podčetrtek pa bodo 5. oktobra gostile Šentjur.

KRKA : GORENJSKA GRADBENA DRUŽBA ŠENČUR 88:75 (25:21, 23:15, 23:20, 17:19)
Krka: Medved 2, Camphor 22, Stipčević 13, Vrabac 9, Barič 6, Kosi 9, Škedelj 2, Lapornik 8, Rebec 3, Vučetić 14.
Gorenjska gradbena družba Šenčur: H. Rizvić 14, Novak 2, Murić 25, R. Rizvić 13, Martinčič 9, Kralj 6, Strmčnik 6.
Krka je vodila od prve do zadnje sekunde in zasluženo vpisala prvi par točk v novi sezoni, GGD Šenčur pa je dokazal, da je tudi letos sestavil zanimivo zasedbo z izkušnjami, ki bo trn v peti mnogim ekipam v 1. SKL.
Novomeščani so v prvem delu zadeli devet trojk in povedli z 48:36, razliko pa so v drugem delu ohranili zahvaljujoč daljši klopi in razpoloženemu Rodneyju Camphorju, ki je bil z 22 točkami prvi strelec moštva.
Pri domačih se je med strelce vpisalo deset igralcev, trener Gorenjske gradbene družbe iz Šenčurja Konstantin Subotić pa je v igro poslal le osem igralcev. Med njimi je izstopal Dino Murić, ki je zbral 25 točk in 10 skokov.
V 2. kolu (30. 9.) bo Krka gostovala v Kranju pri novincu med elito ECC Triglavu, GGD Šenčur pa bo gostil Koper Primorsko.

HOPSI POZELA : ZLATOROG LAŠKO 66:83 (17:25, 20:17, 8:15, 21:26)
Hopsi Polzela: Copot 10, Jurček 7, Drekalović 5, Goltnik 1, Carver 12, Kosič 19, Habot 4, Kureš 8.
Zlatorog Laško: Benson 16, Jereb 2, Požin 7, Stipaničev 11, Kellner 4, Grušovnik 12, Ličen 8, Routt 23.
Košarkarji Zlatoroga so uspešno začeli jubilejno 30. državno prvenstvo. Na Polzeli so v vseh pogledih nadigrali tekmeca in zasluženo zmagali s 83:66.
Hopsi so vodili le na začetku tekme s 4:0, nato pa so gostje prevzeli pobudo in od 8:6 vodstva niso več izpustili iz rok. Na začetku druge četrtine so imeli že dvomestno prednost (29:17). Kanček upanja za peščico domačih gledalcev v dvorani na Polzeli je posijal sredi tretjega dela igre, ko je razlika padla na 43:48, toda nemoč domačih igralcev proti agresivni obrambi gostov ga je hitro pokopala. Gostje so po treh četrtinah vodili s 57:45, najvišjo prednost na tekmi pa so zabeležili v 36. minuti pri 73:52.
Odlično premierno predstavo v dresu Zlatoroga je prikazal 211 centimetrov visoki Američan Logan Routt, ki je v 26 minutah dosegel 23 točk ob stoodstotnem metu. Zadel je vseh deset poskusov iz igre ter vse tri proste mete. Za indeks 35 je dodal še štiri skoke in štiri ukradene žoge.
Proti svojim bivšim soigralcem s Polzele se je izkazal tudi Casey Bryan Benson, ki je zbral 16 točk, osem skokov in tri podaje. Za Hopse je največ točk dosegel Žan Kosič (19 točk, 5 podaj).
Hopsi bodo naslednjo tekmo igrali 3. oktobra v Domžalah, Zlatorog pa bo dva dni kasneje gostil Rogaško.

ROGAŠKA : ŠENTJUR 94:55 (23:13, 29:17, 25:5, 17:20)
Rogaška: Močnik 2, Božak 8, Vujačić 7, Pelko 8, Nichols 14, Bernard 25, Glišić 16, Zupan 2, Gabrovšek 7, Blackshear 5.
Šentjur: Habat 2, Sagadin 8, Špan 4, Bratož 19, Držić 4, Samac 9, Ledl 5, Ahmedović 4.
Košarkarji Rogaške so zanesljivo prišli do uvodne zmage v novi sezoni 1. SKL. Pred 300 gledalci so v domači dvorani premagali zasedbo Šentjurja, ki je v Rogaško Slatino pripotovala z vsega desetimi igralci in ni bila dorasel tekmec.
Rogaška je ob 75-odstotnem metu že v prvem polčasu povedla s 25 točkami razlike in prednost v nadaljevanju zlahka zadržala. Gostje so v tretji četrtini dosegli le pet točk, poraz pa so omilili v zadnjih desetih minutah, ki so jih dobili z 20:17.
Najvišji statistični indeks pri domačih je imel Malcolm Alexander Bernard, ki je zbral 25 točk (met iz igre 10:13), sedem skokov in štiri podaje (indeks 29), v vrstah gostov pa je do dvomestne številke prišel le Domen Bratož (19 točk).
V drugem kolu 5. oktobra bo Rogaška pred televizijskimi kamerami Sportkluba gostovala pri Zlatorogu, Šentjur pa čaka še en lokalni obračun v Podčetrtku.

RAZPORED IN LESTVICA 1.SKL

Nedelja, 27. september
KOPER PRIMORSKA : HELIOS SUNS 60:77 (17:24, 9:18, 16:19, 18:16)
Koper Primorska: Durnik 16, Rojc 8, Kastrati 7, Radulović 2, Macura 8, Nemanič 5, Vončina 14.
Helios Suns: Ferme 8, Morina 2, Orel 2, Bratec 7, Oman 13, Sekulović 16, Mahkovic 11, Vujasinović 2, Hirschmann 6, Prepelič 10.
Helios Suns je zabeležil prvi par točk v jubilejnem tridesetem državnem prvenstvu. Na gostovanju pri Koper Primorski je slavil s 77:60.
Poraz za domače nima grenkega okusa, saj je bil klub, serijski zmagovalec zadnjih sezon, še pred nekaj tedni zaradi finančnih težav v težavah in je ekipo sestavil v zadnjih tednih. Navkljub omejenemu igralskemu kadru, saj je domači trener Andrej Žakelj večino tekme odigral z zgolj osmimi igralci, se je Koper Primorska dostojna upirala. Domžalčani so do dvomestne prednosti prišli dokaj zgodaj (27:17), razliko so na dvajset točk povečali šele na začetku zadnje četrtine (62:42), bistveno višjega naskoka pa si niso priigrali.
Pri domačih sta do dvomestnih številk prišla Urban Durnik (16 točk, 7 skokov) in Luka Vončina (14 točk, 5 podaj), na drugi strani, kjer se je med strelce vpisalo deset igralcev, pa je bil najbolj učinkovit 29-letni črnogorski center Mihailo Sekulović, ki je v Domžale prišel avgusta. Dosegel je 16 točk in zbral sedem skokov.
Helios Suns se bo domači publiki prvič predstavil v sredo, 30. septembra proti Hopsom iz Polzele, Koper Primorsko pa naslednja tekma čaka znova doma proti novincu iz Kranja.